چارلز سوم؛ پادشاه بریتانیا کیست و چه وظایفی دارد؟

0 10


  • جنیفر کلارک
  • بی‌بی‌سی

خانواده سلطنتی - چارلز، آن، اندرو و ادوارد - در یک صف در مراسم خاکسپاری ملکه ایستاده اند

منبع تصویر، Reuters

شنبه ۶ مِه، در کلیسای وست‌مینیستر تاجِ سلطنت بر سرِ شاه چارلزِ سوم گذاشته می‌شود، او چهلمین حاکم سلطنتی بریتانیا خواهد بود.

او پس از مرگ مادرش، ملکه الیزابت دوم، در سپتامبر ۲۰۲۲ به مقام پادشاهی رسید.

پادشاه چه وظایفی دارد؟

پادشاه رییس دولت است. با این حال قدرت او نمادین است و تشریفاتی، و از لحاظ گرایش سیاسی خنثی است.

او به طور روزانه در یک جعبه چرم قرمز از دولت مراسلاتی دریافت می‌کند، از این طریق پیشاپیش از خلاصه جلسات مهم خبر دارد و جز این، مستنداتی که نیاز به امضایش را دارند نیز از همین طریق دریافت می‌کند.

به طور عادی نخست‌وزیر چهارشنبه‌ها به دیدار پادشاه در کاخ باکینگهام می‌رود و او را در جریان امورات حکمرانی قرار می‌دهد.

این جلسات کاملاً شخصی هستند و محتوای آنها به هیچ شکلِ رسمی ضبط نمی‌شود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

شاه چارلز با ریشی سوناک، دومین نخست وزیر دوران سلطنتش

پادشاه چند نقش پارلمانی دارد:

منصوب کردن دولت – معمولاً رییس حزبِ برنده در انتخابات سراسری، به کاخ باکینگهام فرا خوانده می‌شود و آنجا از او دعوت می‌شود تا دولتی تشکیل دهند. جز این، قبل از برگزاری انتخابات، پادشاه دولت قبلی را منحل می‌کند.

گشایش رسمی مجلس و نطق پادشاه – پادشاه شروع سال نوی پارلمانی را با مراسم گشایش رسمی مجلس کلید می‌زند، مراسمی که در طی آن، از جایگاه رسمی فرمانروایی در مجلس اعیان، برنامه‌های دولت را عرضه می‌کند

توشیح ملوکانه – مصوبات مجلس باید به طور رسمی توسط پادشاه تأیید شود تا به قانون تبدیل شود. آخرین باری که پادشاه مصوبه‌ای را تأیید نکرد مربوط به سال ۱۷۰۸ می‌شود.

علاوه بر اینها هدایت مراسم سالانه «روز بزرگداشت» که هر ساله نوامبر در سنوتافِ لندن برگزار می‌شود بر عهده پادشاه است.

پادشاه همچنین میزبان رهبران دیگر کشورهاست که از بریتانیا بازدید می‌کنند. او مرتب با سفرا و نمایندگان عالی‌رتبه خارجی مستقر در کشور دیدار می‌کند. در اولین سفر رسمی‌اش، شاه چارلز به آلمان رفت؛ او اولین پادشاه بود که خطابه‌ای در مجلس آلمان ایراد کرد.

پادشاه همچنین رئیس کشورهای مشترک‌المنافع است، اتحادیه‌ای شامل ۵۶ کشور مستقل با جمعیت در مجموع حدود ۲/۵ میلیارد نفر – ۱۴ کشور از این تعداد، سرزمین‌های مشترک المنافع را تشکیل می‌دهند که پادشاه حاکم آنها نیز می‌باشد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پادشاه و کامیلا، همسر ملکه، با سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی

کامیلا همسر پادشاه و ملکه است، او از پادشاه در انجام وظایفش حمایت می‌کند و جز این، به نمایندگی از ۹۰ خیریه‌ای که حامی آنهاست، به فعالیت‌های لازم در عرصه عمومی می‌پردازد.

بسیاری از این خیریه‌ها به قربانیان تجاوز و آزارهای جنسی کمک می‌کنند و بر سلامت و به‌روزی آنها تمرکز دارد.

مراسم تاج‌گذاری چگونه پیش می‌رود؟

طی مراسم در کلیسای وست‌مینیستر، تاج‌گذاری پادشاه به همراه ملکه همسر انجام می‌شود.

تاج‌گذاری یک مراسم مذهبی کلیسای انگلستان است و توسط اسقف اعظم کانتربری انجام می‌شود. پادشاه با «روغن مقدس» مسح می‌شود و گوی و عصای سلطنتی که نشان‌های اشرافیتند را دریافت می‌کند.

نقطه اوج این مراسم زمانی‌ است که اسقف اعظم تاج سنت ادوارد را بر سر چارلز می‌گذارد – تاجی تمام طلا مربوط به سال ۱۶۶۱.

منبع تصویر، Reuters

این مهمترین قلم از از اقلام «جواهرات تخت و تاج» است که در برج لندن نگهداری می‌شود و تنها در زمان تاجگذاری بر سر گذاشته می‌شود.

برخلاف ازدواج‌های سلطنتی، تاج‌گذاری یک مراسم حکومتی ا‌ست – دولت هزینه‌اش را متقبل می‌شود و همچنین فهرست مدعوین و مهمانان را تهیه می‌کند.

خاندان سلطنتی چه اعضای دیگری دارد؟

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

اعضای خانواده سلطنتی تولد رسمی ملکه را در کاخ باکینگهام در سال ۲۰۱۹ جشن گرفتند

  • شاهزاده ویلیام پسرِ ارشدِ شاه چارلز و همسر اولش، شاهدخت دیانا است. بعد از مرگ ملکه، عنوان او شد «شاهزاده ولز و دوک کورن‌وال» و البته در عین حال عنوان قبلی‌اش یعنی دوک کمبریج را نیز حفظ کرد. همسر او کاترین، شاهدخت ولز و دوشس کورن‌وال و کمبریج است. آنها سه فرزند دارند: شاهزاده جرج، شاهدخت شارلوت و شاهزاده لوئی
  • شاهدخت اَن (شاهدخت سلطنتی) فرزند دوم و تنها فرزندِ دختر ملکه است. او با دریاسالار تیموتی لورنس ازدواج کرده است. از همسر اولش، کاپیتان مارک فیلیپس، دو فرزند دارد: پیتر فیلیپس و زارا تیندال
  • دوک ادینبرا (شاهزاده ادوارد) کوچکترین فرزند ملکه است. او با سوفی ریس-جونز ازدواج کرده است. آنها دو فرزند دارند: لوئیز و جیمز مونت‌باتن-ویندزور
  • دوک یورک (شاهزاده اندرو) پسرِ دوم ملکه است. او از همسر پیشین‌اش، دوشس یورک (سارا فرگوسن)، دو دختر دارد: شاهدخت بئاتریس و شاهدخت یوجنی. شاهزاده اندرو در سال ۲۰۱۹ با بی‌بی‌سی مصاحبه‌ای داشت درباره اتهاماتی مبنی بر اینکه وریجینیا جوفری را مورد آزار جنسی قرار داده است. پس از آن شاهزاده اندرو خود از تمامی سمت‌هایش کناره‌گیری کرد. پرونده آزار جنسی او در آمریکا در جریان بود؛ او در فوریه ۲۰۲۲ با پرداخت مبلغی به خانم جوفری رضایتش را جلب کرد و پرونده ختم شد.
  • دوک ساسکس (شاهزاده هری) برادر کوچکتر ویلیام است. او با دوشس ساسکس (مِگان مارکل) ازدواج کرده است. آنها دو فرزند دارند: شاهزاده آرچی و شاهدخت لیلی‌بت. در سال ۲۰۲۰ اعلام کردند از مناصب سلطنتی خود کناره می‌گیرند و برای ادامه زندگی به کالیفرنیا رفتند

ساز و کار جانشینی چگونه است؟

بر اساس ترتیب و توالی جانشینی مشخص می‌شود در صورتی که فرمانروای فعلی از دنیا برود یا از منصبش کناره بگیرد کدام یک از اعضای خاندان سلطنتی جایگزین او می‌شود. رتبه اول جانشینی متعلق به فرزند ارشد فرمانرواست.

در سال ۲۰۱۳ قوانین جانشینی بازبینی شدند و در نتیجه آن دیگر لزوماً فرزندان پسر ارجحیتی به خواهران بزرگسال‌تر از خود ندارند.

جانشین شاه چارلز پسر ارشدش است، شاهزاده ولز.

فرزند ارشد ویلیام، یعنی شاهزاده جرج، در مرتبه دوم است برای پادشاهی، و دخترش شارلوت نیز در مرتبه سوم است. به همین روال شاهزاده لویی چهارم و شاهزاده هری پنجم است.

محبوبیت خاندان سلطنتی در چه حد است؟

نتایج نشان می‌دهد که هنوز اکثریت مردم طرفدار نظام پادشاهی هستند، ۵۸٪ پادشاهی موروثی را به فرمانروای انتخابی ترجیح می‌دهند – ۲۶٪ طرفدار این گزینه دوم بودند.

اما اگر از عددهای کلی نظرسنجی بگذریم و دقیق‌تر نگاه کنیم، می‌توان فهمید گروه‌های سنی مختلف چه نظری به این موضوع دارند. به طور خاص گویا پادشاهی موروثی نزد جوانترها مقبولیت کمتری دارد.

بیشترین مقبولیت پادشاهی موروثی در میان گروه سنی بالاتر از ۶۵ سال دیده شد، با ۷۸٪ رای مثبت، و از آن طرف گروه ۱۸-۲۴ ساله‌ها کمترین تمایل را داشتند. تنها ۳۲٪ آنها طرفدار پادشاهی موروثی بودند. ۳۸٪ آنها فرمانروایی انتخابی را ترجیح می‌دادند، و ۳۰٪ باقیمانده نظر مشخصی نداشتند.

بی‌تفاوتی نیز به اندازه مخالفت موضوع مهمی است؛ ۷۸٪ جوانترها اعلام کردند خاندان سلطنتی در نظرشان اهمیتی ندارد و موضوعی نیست که به آن علاقمند باشند.

خاندان سلطنتی کجا زندگی می‌کنند؟

شاه چارلز و کامیلا، ملکه، در کاخ باکینگهام زندگی می‌کنند. سابق بر این جاهای دیگری زندگی می‌کردند، میان کلارنس هاوس در لندن و های‌گرووْ در گلوسترشایر در تردد بودند.

مابقی اقامتگاه‌های سلطنتی عبارتند از قلعه وینزور، ساندرینگهام در نورفولک، قصر هالی‌رود هاوس در ادینبرا، و قلعه بالمورال در ابردین‌شایر.

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

ویلیام، ولیعهد بریتانیا و خانواده‌اش

در اوت ۲۰۲۲،‌ شاهزاده و شاهدخت ولز کاخ کنزینگتون در غرب لندن را ترک کردند و در آدلاید کاتج درعمارت وینزور اقامت گزیدند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.