«چرا با جمهوری اسلامی مخالفم؟»؛ نگاهی به روزنامه‌های قبل از انقلاب ۵۷

0 11


  • نویسنده, عطا محامدتبریز
  • شغل, پژوهشگر علوم سیاسی
.

۲۲ بهمن امسال، در حالی جمهوری اسلامی وارد ۴۴ سالگی خود می‌شود که در پنج ماه گذشته فراگیرترین اعتراضات علیه خود را شاهد بوده است. عده‌ای معتقدند آنچه در این مدت در خیابان جاری بود اعتراضات صرف نبود و «اسمش شده انقلاب». بسیاری نیز معتقدند که با این اتفاقات چیزی در ایران عوض شده و جامعه دیگر به قبل از شهریور ۱۴۰۱ برنمی‌گردد. آن‌ها بر این باورند که تغییری جدی‌ در اندیشه و آگاهی جامعه به وجود آمده است.

اما به دلیل سانسور حاکم بر روزنامه‌‌های ایران، چنین نظراتی به در رسانه‌های داخل کشور بازتاب پیدا نمی‌کنند. در دوران حکومت محمدرضا شاه نیز برای سالیان دراز، وضع بر همین منوال بود و صحبت از تغییر یا تحلیل آزادانه شرایط سیاسی-اجتماعی کشور ممکن نبود.

تا اینکه سرانجام با اوج گرفتن اعتراض‌های سال ۵۷، و دو اعتصاب گسترده روزنامه‌نگاران، حکومت از فشار سانسور مطبوعات کاست و فرصتی فراهم شد تا روزنامه‌نگاران و صاحب‌نظران درباره آنچه در کشور در حال رخ دادن بود، مطالبی منتشر کنند.

در این مطالب، نه تنها «انقلاب» مردم ایران علیه نظام شاهنشاهی واکاوی می‌شد، بلکه حتی درباره نظام سیاسی بعدی و مشخصا پیشنهاد اسلامگرایان برای تاسیس یک «جمهوری اسلامی» نیز تبادل نظر می‌شد و موافق و مخالف مطالبی منتشر می‌کردند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.