چرا بیش از ۴۷۰ لایحه ضد اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در آمریکا به جریان افتاده؟

0 8


پرچم رنگین کمانی ال جی بی تی

منبع تصویر، AFP

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا – ACLU – می‌گوید در سال جاری میلادی ۴۷۴ طرح، لایحه و اصلاحیه در دست بررسی و تصویب شده را شناسایی کرده است که در پی محدود کردن حقوق جامعه ال‌جی‌بی‌تی (اقلیت‌های جنسی و جنسیتی شامل همجنسگرایان، دوجنسگرایان، افراد ترنس و بیناجنسی) در آمریکاست. این اتحادیه این آمار را یک رکورد جدید خوانده است.

مطابق گزارش اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا – اِی‌سی‌ال‌یو – در سال ۲۰۱۸ تعداد طرح و لایحه ارایه شده علیه حقوق دگرباشان ۴۲ و در سال بعد از آن ۵۱ و در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۷ بوده است.

سیر صعودی که در سه سال ۲۰۱۸ تا۲۰۲۰ مشاهد می‌شود در سه سال بعد با شیب تندتری ادامه می‌یابد؛ یعنی در سال ۲۰۲۱ تعداد طرح، لایحه و دعاوی مرتبط با حقوق افراد ال‌جی‌بی‌تی به ۱۵۴ مورد و در ۲۰۲۲ به بیش از ۱۸۰ مورد می‌رسد و حالا در سال ۲۰۲۳ که تنها ۴ ماه از آن گذشته جمع کل موارد در حال رسیدگی سال‌های گذشته و جدید به رکورد تاریخی ۴۷۴ مورد رسیده است.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا – ACLU – می‌گوید بخش بزرگی از این تلاش‌ها با هدف محدود‌ کردن قوانین حمایتی از دگرباشان نوجوان صورت می‌گیرد همچون تازه‌ترین مورد در ایالت فلوریدا که حرف زدن درباره گرایشات و هویت‌های جنسی متفاوت را برای معلمان تا پایان دوره دبیرستان ممنوع می‌کند.

یا قانون جدیدی که در ایالت تنسی فعالیت درگ‌کویین‌ها را محدود کرده است.

درگ‌کویین‌ها مردانی هستند که با لباس‌های زنانه و آرایش‌های اغراق‌آمیز برنامه‌های سرگرمی اجرا می‌کنند.

لوایح درباره چیست؟

بنابر بانک جامع اطلاعاتی که انجمن آزادی‌های مدنی آمریکا تهیه کرده، حدود نیمی از ۴۷۴ طرح و لایحه در حال بررسی، به محدود کردن محتوای آموزشی و حرف زدن درباره همجنس‌گرایی و گرایش‌ها و هویت‌های جنسی گوناگون در مدارس باز می‌گردد (۲۲۲ طرح و لایحه) خدمات بهداشتی با ۱۲۵ طرح و لایحه در رتبه دوم قرار دارد و پس از این دو موضوع، با فاصله زیاد، مواردی چون آزادی بیان و عقیده (۴۲ مورد)، حقوق شهروندی (۳۹ مورد)، تغییر (تطبیق) هویت جنسی در کارت‌های شناسایی (۱۵ مورد) و موارد دیگر قرار دارند.

  • آموزش و مدارس. در این گونه لوایح و طرح‌ها قانون‌گذاران به دنبال پیشگیری و محدودکردن مشارکت دانش‌آموزان تراجنسیتی (ترنس) در فعالیت‌هایی چون رشته‌های ورزشی هستند و همچنین با تصویب قوانین معلم‌ها را از طرح هرگونه بحثی درباره رنگین‌کمان جنسیتی منع می‌کنند.
  • خدمات بهداشتی. در این لوایح تلاش شده دسترسی افراد تراجنسیتی به خدمات بهداشتی محدود شود و به ویژه استفاده نوجوانان ترنس از منابع تامین بهداشت و درمان عمومی محدود یا ممنوع شده است.
  • آزادی بیان و عقیده. با وجود این که متمم اول قانون اساسی آمریکا درباره آزادی بیان است، این لوایح به دنبال محدودکردن اعضای جامعه ال‌جی‌بی‌تی در ابراز هویت و روایت و گفتمان خودشان است. مواردی مانند محدودکردن دسترسی به کتاب‌های آنها و ممنوع کردن فعالیت هنری درگ کویین‌ها که در بسیاری از ایالت‌ها در حال تبدیل شده به قانون است. در حقیقت تنسی اوایل ماه مارس گذشته قانونی در این رابطه تصویب کرد و نخستین ایالت آمریکا شد که برای فعالیت درگ‌کویین‌ها و پخش برنامه‌های آنها محدودیت وضع کرده است. قانونی که قرار است از ابتدای ماه ژوییه امسال -۲۰۲۳ – اجرایی شود
  • درج هویت روی کارت شناسایی. در این لوایح تلاش شده تغییر دادن جنسیت در مدارک شناسایی افراد محدود شود و درخواست‌های گروهای جنسیتی مختلف جامعه ال‌جی‌بی‌تی برای تغییر هویت درج شده روی گواهی تولد یا گواهینامه رانندگی آنها مسدود شود. این در حالی است که استفاده از ضمیرهای فراجنسیتی مانند They و Them در ایمیل‌ها برای افراد نان‌باینری (افرادی که هویت جنسیتی خود را مرد یا زن نمی‌دانند) و کسانی که نمی‌خواهند برای اشاره به هویت جنسیتی آنها از ضمایر He و She استفاده شود، به ویژه در میان قشر جوان و تحصیل کرده جامعه آمریکا، تا حدود زیادی عادی و بخشی از آداب معاشرت شده است.
  • حقوق شهروندی. در این گروه از لوایح تلاش شده قوانین ضدتبعیض در آمریکا به نحوی بازبینی یا «تضعیف» شوند که به کارفرمایان، صاحبان فروشگاه‌ها و کسب و کارهای کوچک و حتی بیمارستان‌ها اجازه داده شود که از ارایه خدمات همگانی و یکسان به مراجعان ال‌جی‌بی‌تی سر باز بزنند.

به لحاظ وضعیت رسیدگی یا تصویب لوایح و قوانین جدید، ای‌سی‌ال‌یو گزارش کرده تا پایان ماه آوریل ۲۰۲۳، حدود ۱۰ درصد از این لوایح به تصویب رسیده یعنی۴۷ مورد، ۳۱۹ لایحه در حال بررسی و پیش‌رفتن است اما ۱۰۵ لایحه هم شکست خورده و تصویب نشده و در عوض ۳ لایحه جدید هم به تازگی به جریان افتاده است.

منبع تصویر، Reuters

در کدام ایالت‌ها بحث داغ است؟

بخش بزرگی از لوایح و طرح‌های در حال بررسی یا تصویب شده در ایالت‌های جنوبی که به طور سنتی و تاریخی پایگاه‌ محافظه‌کاران و اصول‌گرایان در آمریکاست در جریان است.

تگزاس با ۵۲ طرح و لایحه ضدهمجنس‌گرایی رتبه اول را دارد و پس از آن میسوری با ۴۸، اوکلاهاما ۳۵، آیوا ۲۹، تنسی ۲۶ و می‌سی‌سی‌پی ۲۵، بیشترین تعداد طرح و لایحه را دارند.

در برابر، در ایالت نیویورک که یکی از خاستگاه‌های اصلی دفاع از حقوق اقلیت‌های جنسیتی است هیچ طرح و لایحه‌ای برای محدود کردن حقوق جامعه ال‌جی‌بی‌تی در جریان نیست. این وضعیت در ایالت بزرگ ایلینوی و محدوده کلمبیا (واشنگتن دی‌سی) که رسما ایالت محسوب نمی‌شود هم وجود دارد.

منبع تصویر، Getty Images

چرا و چرا حالا؟

مقاومت در برابر اعطای حقوق اقلیت‌های جنسیتی در آمریکا موضوع تازه‌ای نیست. اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا – ACLU – که یک نهاد غیردولتی است و با اتکا به کمک‌های مردمی فعالیت می‌کند می‌گوید نخستین پرونده خود برای دفاع از حقوق همجنس‌گرایان را در سال ۱۹۳۶ به دست گرفته بود.

این مبارزات حقوقی در تمامی ۹۰ سال گذشته ادامه داشته است. هر چند افزایش مقاومت‌های حقوقی و اجتماعی در برابر حقوق دگرباشان در ۶-۷ سال گذشته از نظر تحلیل‌گران رسانه‌های آمریکا به چند علت زمینه‌ساز و آشکارساز نسبت داده شده است.

  • هر سال با ادامه تلاش‌های فعالان حقوق همجنس‌گرایان، حوزه‌های جدیدی از «حقوق مغفول» آنها شناسایی می‌شود که نیاز به اصلاحات قانونی دارد و طرح هرکدام از این اصلاحات مطابق سابقه تاریخی جامعه آمریکا، با مخالفت بخش محافظه‌کار، مذهبی و راست‌گرا روبرو می‌شود. نتیجه این رویارویی جنب و جوش مخالفان در قالب فشار بر سیاست‌گذاران (اغلب جمهوری‌خواه) برای تصویب قوانین جدید محدودکننده، شکایت بردن به دادگاه‌ها با هدف لغو قوانین قبلی حامی حقوق افراد ال‌جی‌بی‌تی و کمپین‌های رسانه‌ای و اجتماعی با هدف تاثیرگذاری بر گفتمان‌های جاری به ویژه در مدارس و میان قشر نوجوان و جوان است
  • با انتساب صدها قاضی جدید محافظه‌کار در دوران چهارساله ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، مخالفان حقوق همجنس‌گرایان و دیگر اقلیت‌های جنسی و جنسیتی فرصت را برای لغو قوانین قبلی حمایتگر و یا تصویب قوانین جدید محدودکننده «مغتنم» شمرده‌اند و صدها لایحه و شکایت به مجالس ایالتی یا دادگاه‌ها برده‌اند
  • با هر چه دو قطبی‌تر شدن فضای سیاسی در آمریکا، جمهوری‌خواهان و محافظه‌کاران موارد سنتی مورد اختلاف خود با دموکرات‌ها و ترقی‌خواهان را برجسته کرده و همچون موضوع سقط جنین، مخالفت با حقوق افراد ال‌جی‌بی‌تی را در مجالس ایالتی و دادگاه‌هایی که به نظر آنها همچنان ماهیت و اکثریت محافظه‌کارانه دارند، پی می‌گیرند
  • سیاست‌مداران جمهوری‌خواه که کاخ‌سفید و اکثریت مجلس سنا را در انتخابات ۲۰۲۰ از دست دادند برای بسیج حامیان خود در انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره آینده – نوامبر ۲۰۲۴ – تلاش می‌کنند تا با برجسته‌کردن اختلافات سنتی و تاریخی میان اصولگرایان و ترقی‌خواهان (حقوق دگرباشان، سقط جنین، مهاجرت) هواداران خود را برای یک «رای‌گیری حیثیتی و آخرالزمانی» آماده کنند
  • اعلام جزییات طرح دولت جو بایدن برای شناسایی و رفع نقضان‌های موجود مرتبط با نقض حقوق اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در ساختار حکومتی آمریکا، که با فرمان اجرایی جو بایدن در بهار سال ۲۰۲۲ کلید خورده، محافظه‌کاران را بر آن داشته تا با هدف جلوگیری از اصلاحات قوانین محدودکننده پذیرش افراد ال‌جی‌بی‌تی، مانع از پیشرفت برنامه‌ها و وعده‌های دموکرات‌ها و ترقی‌خواهان که قدرت در کاخ‌سفید و مجلس سنا را در دست دارند شوند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.