چرا تاثیر انتقاد عمیق‌تر از تشویق است؟

0 15


  • سارا گریفیث
  • بی‌بی‌سی

زنی جوان پشت میز نشسته با دستانی زیر چانه و اندوهگین است

منبع تصویر، Getty Images

بچه که بودیم به ما می‌گفتند سنگ سر می‌شکند اما حرف باد هواست. حالا که در گذار از تجربه‌ها استخوان خرد کرده‌ایم خوب می‌دانیم که اینطور نیست، سری که بشکند در مدت چند هفته خوب می‌شود اما زخم‌زبان‌ و حرف‌های آزارنده و اظهار‌نظر‌های منفی تا پایان عمر با ما می‌ماند.

چه انتقاد ملایم معلم‌ مدرسه چه جمله‌ای که وسط معرکهٔ دعوا با دوست یا شریک زندگی از دهن آدم بیرون می‌پرد، به‌هر‌حال ما انتقاد و اظهار‌نظر‌های منفی را به دلیل پدیده‌ای به نام سوگیری منفی بیشتر و طولانی‌تر به‌خاطر می‌سپاریم.

روی بامایستر، روان‌شناس اجتماعی از دانشگاه کوئینز‌لند و یکی از نویسندگان کتاب نیروی شر: چگونه بر نیروی شر چیره شویم، معتقد است مجموعه پیچیده‌ای از تاثیرات ذهنی گوناگون را می‌توان بر مبنای این سوگیری توضیح داد. به‌طور کلی اثرگذاری عواطف و احساسات منفی قوی‌تر از عواطف و احساسات مثبت است. این سوگیری باعث می‌شود که توجه ویژه‌ای به تهدید‌ها داشته باشیم و خطرات را بزرگ‌تر از آنچه هست در‌نظر بگیریم.

هر‌چند تمرکز بر جنبه‌های منفی و تیرهٔ جهان پیرامون به نظر دیدگاهی افسرده می‌رسد اما به انسان‌ها کمک کرده است با همه مصیبت‌ها، از فاجعه‌های طبیعی تا همه‌گیری‌ وبا و جنگ‌های مختلف، با آمادگی بیشتری رو‌به‌رو شوند و با آنها کنار بیایند (البته شواهدی هم وجود دارد که مثبت‌اندیشی و خوش‌بینی کمک می‌کند تا از تنش‌های موقعیت‌های هولناک جهان پیرامون‌مان در‌امان بمانیم).Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.