چرا همه‌گیری ویروس کرونا هنوز به پایان نرسیده است؟

0 27


  • دیوید کاکس
  • بی‌بی‌سی

یک هنرمند پرفورمنس آموزش دیده در روش‌های سنتی به نام «گیشا» هنگام شرکت در یک جلسه آموزشی از ماسک صورت استفاده می‌کند

منبع تصویر، Getty Images

اواخر ماه اکتبر ۲۰۲۲، متخصصان بیماری‌های عفونی و اپیدمیولوژیست های سراسر جهان متوجه روند نگران‌کننده‌ای شدند.

آدام کوچارسکی، اپیدمیولوژیست در رشته توییتی گفت موج جدیدی کووید ۱۹ در راه است اما این موج ندیده گرفته شده است. این روزها، بالا رفتن شدید رقم مرگ ناشی از کووید ۱۹ و تعداد بیماران بستری‌شده که در سخت‌ترین روزهای همه‌گیری در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ با آن مواجه می‌شدیم جایش را به‌نوعی افزایش قطره‌چکانی ولی مداوم و روزانه رقم مرگ داده است.

به‌عنوان‌ مثال داده‌های ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲ طبق وب‌سایت دولت بریتانیا ۱۳۳ مرگ ناشی از کووید را نشان می‌دهد. این عدد در مقایسه با رقم‌ سال ۲۰۲۰ که هزاران نفر در روز در اثر ویروس می‌مردند به‌مراتب کمتر است. (در همان هفته در ایالات‌متحده ۲۹۱۹ نفر در اثر ابتلا به کووید جان خود را از دست دادند.). اما آن‌طور که آقای کوچارسکی اشاره می‌کند به‌مرور زمان حتی تعداد کمتر مرگ هم می‌تواند روی‌هم جمع شود و رقم شوکه کننده‌ای ایجاد کند.

در طول سال ۲۰۲۲، به دنبال بررسی ارقام مشخص شد در انگلستان ۴۶۰۹۹ نفر در اثر کووید ۱۹ جان خود را ازدست‌داده‌اند. دولت دیگر داده‌های مناطق مختلف کشور را ثبت نمی‌کند. این رقم البته کمتر از ۷۵۲۴۰ مرگ در سال ۲۰۲۰ یا ۷۴۵۵۸ مگر در سال ۲۰۲۱ است اما هنوز هم رقمی بالاتر از حد توقع است. از طرف دیگر، در یک دوره حاد آنفولانزا در بریتانیا ممکن است تا ۳۰۰۰۰ نفر در اثر آنفولانزا یا ذات‌الریه جان خود را از دست بدهند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.