چرخه فروپاشی نظام‌های سیاسی در افغانستان پایان می‌یابد؟

0 11


  • نویسنده, صادق امینی
  • شغل, تحلیلگر، واشنگتن
اشرف غنی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مراسم سوگند محمد اشرف غنی (وسط) و معاونانش، مارچ/مارس ۲۰۲۰

مجموعه «ناظران می‌گویند» بیانگر نظر نویسندگان آن است. بی‌بی‌سی فارسی می‌کوشد در این مجموعه، با انعکاس دیدگاه‌ها و افکار طیف‌های گوناگون، چشم‌انداز متنوع و متوازنی از موضوعات مختلف ارائه دهد. انتشار این آرا و نقطه‌نظرها، به معنای تایید بی‌بی‌سی نیست.

تاریخ افغانستان مملو از داستان‌های فروپاشی است. هرچند دهه پس از تأسیس امپراتوری درانی توسط احمد شاه ابدالی که به نحوی نقطه آغاز ایجاد افغانستان معاصر پنداشته می‌شود، نظام های سیاسی افغانستان فروپاشیده است. این چرخه مکرر فروپاشی، عوامل فراوان دارد ولی در کنار سایر عوامل، دردرجه اول می‌توان آن را به عوامل خارجی نسبت داد، زیرا این مساله به موقعیت استراتژیک و در عین حال آسیب‌پذیر افغانستان رابطه دارد، موقعیتی که این کشور را به یک چهار-راه درمنطقه تبدیل کرده است. از یک طرف هر امپراتوری که به دنبال گسترش قلمرو خود در منطقه باشد، باید افغانستان را تحت کنترل داشته باشد، یا حداقل این کشور را در حوزه نفوذ خود قرار بدهد. از سویی دیگر هر قدرت مقابل می‌تواند با ایجاد چالش و به راحتی با در دست داشتن کنترل افغانستان یا با حفظ این کشور در حوزه نفوذ خود، گسترش یک امپراتوری را متوقف یا تضعیف کند.

از این رو، تهدید دوگانه ظهور و به چالش کشیدن قدرت‌های خارجی، همواره مستقیماً به فروپاشی هر نظام سیاسی  منجر شده که ارتباط نزدیکی با قدرت‌های در حال ظهور یا چالش‌گرا داشته است. این ارتباط نزدیک با در نظر داشت موقعیت جغرافیایی افغانستان همیشه وجود داشته و خواهد داشت.

در حالی که واقعیت فروپاشی احتمالی نظام سیاسی، همیشه در افغانستان وجود داشته و دارد و خواهد داشت اما هرگز جلوی آن گرفته نمی‌شود، مگر اینکه رهبران سیاسی افغانستان دلایل داخلی را که چرخه فروپاشی را تسهیل می‌کند، درک کرده و به آن رسیدگی کنند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.