چهلم شماری از کشته‌شدگان اعتراضات؛ شهرهای ایران صحنه تظاهرات گسترده و درگیری شدید بود

0 15گزارش‌ها و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که شهرهای مختلف ایران روز پنجشنبه ۱۲ آبان، همزمان با چهلم شماری از کشته‌شدگان اعتراضات، صحنه تظاهرات گسترده و درگیری شدید بین معترضان و نیروهای امنیتی و انتظامی بود.

اعتراض‌ها در ایران وارد هفته هفتم را پشت سر می‌گذارد و بر اساس گزارش‌ها، درگیری‌های روز پنجشنبه در کرج بسیار شدید بوده است؛ شهری که در آن مراسم چهلم حدیث نجفی، پارسا رضادوست و سارینا اسماعیل‌زاده از کشته شدگان اعتراضات، برگزار شد.

درگیری‌های شدید در کرج

حدیث نجفی در بهشت بی‌بی سکینه دفن شده است و امروز جمعیت زیادی برای مراسم چهلم او گرد هم آمدند، اما نیروهای امنیتی اقدام به بستن دروازه این آرامستان کردند.

معترضان در این مراسم شعار دادند: «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» و «مرگ بر خامنه‌ای».

گروهی از معترضان نیز هنگام خروج از بهشت بی‌بی سکینه، شعارهای «هر یک نفر کشته شه/ هزار نفر پشتشه» و «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» سر دادند.

بر اساس ویدئوهای دریافتی، معترضان اقدام به ایجاد راه‌بندان در اتوبان کرج- قزوین کردند و گروه بزرگی از آن‌ها دست به راهپیمایی زدند.

مردم در این راهپیمایی شعار می‌دادند: «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت».

برخی از خیابان‌های این شهر نیز از سوی معترضان سنگربندی شده بود. جمعیت زیادی نیز در بلوار بهشتی کرج دست به تظاهرات زدند و شعارهای «خامنه‌ای قاتله، ولاتش باطله»، «مرگ بر دیکتاتور» و «آزادی، آزادی، آزادی» سر دادند.

شمار قابل توجهی از زنان و دختران، بدون حجاب اجباری در این تظاهرات شرکت کرده بودند.

در کمال‌شهر کرج هم شمار زیادی از معترضان اقدام به راهپیمایی کردند و شعار «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم» سر دادند.

در خرمدشت هم معترضان اقدام به پرتاب سنگ به سوی نیروهای ضد شورش کرده و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

گزارش‌ها حاکی است که نیروهای ضد شورش برای متفرق کردن معترضان اقدام به پرتاب بمب صوتی و گاز اشک‌آور کرده و در برخی نقاط نیز به سوی معترضان تیراندازی کردند.

خبرگزاری ایرنا به نقل از رئیس مرکز مدیریت فوریت‌های پزشکی استان البرز گزارش داده که در جریان اعتراضات در آزادراه کرج – قزوین و کمال‌شهر کرج دو نفر کشته شده‌اند.

او گفته که بررسی آمار دقیق مجروحان نیز در دست اقدام است.

شهروند- خبرنگارانی که از خودروهای خود این تیراندازی‌ها را ثبت کرده‌اند، ناچار شدند زیر صندلی خم شوند در حالی‌که دوربین‌های خود را بالا گرفته بودند.

خبرگزاری ایرنا در عین حال مدعی شده که «یک بسیجی مدافع امنیت، شهید و حداقل ۱۰ مامور نیروی انتظامی مجروح شده‌اند که حال برخی از آن‌ها وخیم گزارش شده است».

یک ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی هم نشان می‌دهد که معترضان یک کانکس نیروی انتظامی را در حصارک کرج آتش زده‌اند.

یک دستگاه ون پلیس نیز در بلوار گلدشت به خوارزمی به آتش کشیده شد.

ویدئوهایی نیز از پرواز بالگردها در نقاط اعتراضی کرج منتشر شده است.

در یکی از این ویدئوها، یک هلی‌کوپتر روی باند اتوبان قزوین- کرج فرود می‌آید که به گفته حاضران در محل، برای انتقال مصدومان نیروهای امنیتی و انتظامی بوده است.

تصاویری نیز از خرد کردن شیشه‌های ماشین افراد حاضر در مراسم چهلم حدیث نجفی منتشر شده است که این اقدام به دست نیروهای امنیتی و انتظامی صورت گرفته بود.

مراسم هفتم مهرشاد شهیدی در اراک

اراک نیز روز پنجشنبه شاهد حضور معترضان در مراسم هفتم مهرشاد شهیدی‌نژاد بود که در جریان اعتراضات به‌دست نیروهای امنیتی کشته شد.

مردم حاضر در این مراسم شعار می‌دادند: «مرگ بر سپاهیِ بچه‌کش»، «توپ، تانک، فشفشه/ آخوند باید گم بشه»، «هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم»، «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه»، «بی‌شرف، بی‌شرف» و «آزادی، آزادی، آزادی».

مراسم چهلم جواد حیدری در قزوین

امروز مراسم چهلم جواد حیدری، از کشته‌شدگان اعتراضات، نیز در روستای رحمت‌آباد دشتایی قزوین برگزار شد و افراد شعار «توپ، تانک، فشفشه/ آخوند باید گم بشه» سر دادند.

مراسم چهلم غزاله چلابی در آمل

شهر آمل در استان مازندران نیز روز پنجشنبه شاهد اعتراض‌های گسترده‌ای همزمان با مراسم چهلم غزاله چلابی بود.

معترضان در این مراسم و راهپیمایی‌های پس از آن شعار «خامنه‌ای قاتله/ ولایتش باطله»، «ننگ ما، ننگ ما/ رهبر الدنگ ما»، «زن، زندگی، آزادی/ مرد، میهن، آبادی» و «امسال سال خونه/ سید علی سرنگونه» را سر دادند.

در ویدئوهای منتشر شده از اعتراضات امروز آمل صدای تیراندازی نیز به گوش می‌رسد.

مراسم چهلم مهسا موگویی در فولادشهر اصفهان

در مراسم چهلم مهسا موگویی در فولادشهر نیز گروه زیادی از معترضان دست به راهپیمایی زدند و شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند. دختران و زنان بسیاری بدون حجاب اجباری در این راهپیمایی حضور داشتند.

ویدئوهای منتشر شده نشان می‌دهد که نیروهای حکومتی به سوی معترضان تیراندازی می‌کنند.

دیگر مراسم‌ها

در انزلی نیز مردم حضور گسترده‌ای در مراسم چهلم امیر نوروزی داشتند و شرکت‌کنندگان شعار می‌دادند: «این گل پرپر شده، هدیه به میهن شده»، «هر یک نفر کشته شه/ هزار نفر پشتشه».

مراسم چهلم بهنام لایق‌پور نیز در رشت برگزار شد و شرکت‌کنندگان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

اعتراضات گسترده روز پنجشنبه در حالی صورت گرفت که فرمانده سپاه پاسداران روز هفتم آبان در شیراز گفته بود: «امروز، روز پایان اغتشاشات است، جوانان دیگر به خیابان نیایند».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.