کارزار اخراج مهاجران افغان در ایران؛ «پروژه امنیتی» یا نگرانی‌های واقعی؟

0 5


اخراج مهاجران از ایران

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

روزانه بیش از هزار مهاجر افغانستان از ایران اخراج می‌شوند

  • نویسنده, علی آرش
  • شغل, بی‌بی‌سی

طی چند هفته گذشته ده‌ها ویدیوی جدید و قدیمی و حتی جعلی درباره ورود یا حضور مهاجران افغان در ایران در شبکه‌های اجتماعی ایرانیان بسیار دست به دست می‌شود.

آنطور که گروه شبکه‌های اجتماعی بی‌بی‌سی رصد کرده است؛ دو گروه بیش و پیش از سایر کاربران این موضوع را «داغ» کرده‌اند؛ گروهی از هواداران و چهره‌های دولت رئیسی که تلاش می‌کنند بخشی از نقصان‌ها و ناکارآمدی‌ها را به حضور مهاجران افغان در ایران نسبت دهند و گروهی از مخالفان حکومت که با عنوان «ایران‌گرایی» و با تکیه بر احساسات ملی‌گرایانه درباره آنچه «تغییر بافت جمعیت» می دانند درباره تئوری «چراغ سبز جمهوری اسلامی برای فرزندآوری و سربازپروری با مهاجران افغان» هشدار می‌دهند.

وضعیت مهاجران افغان در ایران این روزها تبدیل به بحثی داغ و پر دامنه شده و حتی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز کشیده است. در کنار این رسانه‌های داخل ایران نیز به صورت گسترده به موضوع مهاجران افغان پرداخته‌اند و در این مورد هشدار داده‌اند.

این درحالیست که صدها هزار شهروند افغانستان پس از به قدرت رسیدن طالبان به ایران پناه برده‌اند که در میان آنها شمار زیادی از سربازان ارتش و کارکنان دولت پیشین نیز هستند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.