«کافه» در جشنواره تسالونیکی؛ کافه غمگین یک زندانی اوین

0 3


فیلم کافه

منبع تصویر، Thessaloniki International Film Festival

سینمای ایران کماکان رکوردهای غم انگیز دیگری را به ثبت می‌رساند. جدای از زندانی کردن، تهدید و ممنوع‌الکاری عوامل سینما که به نظر می‌رسد در این حجم و اندازه در کل تاریخ سینمای تمامی کشورهای جهان مشابهی ندارد، به تازگی برای دومین بار فیلمی از یک فیلمساز ایرانی در یک جشنواره بزرگ جهانی به نمایش درآمد در حالی که سازنده‌اش همزمان در زندان اوین به سر می‌برد.

نوید میهن دوست که پس از بازداشت توسط وزارت اطلاعات در سال ۱۳۹۸، با قید وثیقه آزاد بود، از مرداد ماه امسال برای اجرای حکمش فراخوانده شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

اما او در طول آزادی‌اش به قید وثیقه، بی‌کار ننشسته و به شکل مخفیانه و بدون مجوز، فیلمی به نام «کافه» خلق کرده که این روزها اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره تسالونیکی در یونان که از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین جشنواره‌های سینمایی اروپاست، تجربه کرد.

«کافه» نمونه دیگری است از سینمای زیرزمینی ساده و متفاوتی که در یکی دو سال اخیر سر برآورده و به رغم جوانی و خامی، به جریان غالب در سینمای ایران بدل شده است؛ یک فیلم شخصی و جمع و جور و مشخصاً کم خرج که با امکانات بسیار محدود ساخته شده تا احوال خود فیلمساز را در یک موقعیت بغرنج تصویر کند؛ جایی که فیلمساز با قید وثیقه در بیرون زندان است و حکم صادره او را به پنچ سال زندان محکوم کرده، اما نیروهای امنیتی از او می‌خواهند در قبال «همکاری»، حکم صادره را تغییر دهند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.