کتاب‌های «خطرناکی» که قدرت زیادی درخواندنشان نهفته است

0 20


کتاب

منبع تصویر، Getty Images

سانسور کتاب‌ها بار دیگر در حال اوج گرفتن است. جان سلف، خبرنگار کتاب، به سراغ تاریخ طولانی و سیاه ممنوع کردن کتاب‌ها در جهان رفته است.

در افسانه کتاب‌های سیبیلین آمده است که در شهری باستانی، زنی به شهروندان پیشنهاد فروش ۱۲ کتاب منحصر به فرد را داد. ۱۲ کتابی که در آن‌ها تمام دانش و حکمت جهان خلاصه‌ شده بود. او قیمت بالایی برای فروش کتاب‌های پیشنهاد داده بود و مردم آن را قبول نکردند و فکر کردند پرداختن چنین قیمتی به زن احمقانه است.

زن نصف کتاب‌ها را همان وقت و همان‌جا سوزاند و بعد گفت حاضراست ۶ کتاب باقی‌مانده را به دو برابر قیمت قبلی بفروشد. مردم شهر به او خندیدند اما این بار کمی مرددتر. زن سه کتاب دیگر را آتش زد و بقیه کتاب‌های باقی‌مانده را به دو برابر قیمت به مردم پیشنهاد داد. مردم این بار هرچند با تردید بازهم پیشنهادش را رد کردند.

اوضاع سختی بود و مشکلات داشت بیشتر می‌شد. عاقبت وقتی فقط یکی از کتاب‌ها باقی‌مانده بود، مردم قیمت فوق‌العاده بالایی که زن بر آن گذاشته بود را پرداخت کردند و کتاب را از او خریدند و زن رفت. مردم حالا باید با تک کتاب باقی‌مانده که یک دوازدهم دانش و حکمت جهان را در خود داشت سر می‌کردند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.