کتاب‌های ممنوعه را بدون سانسور منتشر خواهیم کرد

0 7۲۵۰ مترجم ایرانی که در میان آنها نام‌ مترجمان باسابقه هم به چشم می‌خورد، ضمن حمایت از اعتراضات ایران، از تلاش خود برای شکستن سد سانسور خبر دادند.

این مترجمان با انتشار بیانیه مشترکی نوشتند: «ما از امروز کتاب‌هایی را که این سدها [سانسور] سال‌ها مانع رسیدنشان به شهروندان شده‌اند از هر راهی که بتوانیم بدون سانسور منتشر خواهیم کرد.»

آنان همچنین تاکید کردند که اعتراضات جاری در ایران «به ما می‌آموزد، به عقب بازنخواهیم گشت و کوششمان را برای رسیدن به آزادی دوچندان می‌کنیم و به ایجاد روزنه‌های نو برای درهم‌شکستن سدهای سانسور برخواهیم خاست.»

از زمان آغاز اعتراضات در ایران بسیاری از نویسندگان و هنرمندان ایرانی و خارجی به صورت انفرادی یا گروهی از این اعتراضات حمایت کرده‌اند.

داریوش آشوری، عبدالله کوثری، سروش حبیبی، بابک احمدی، خشایار دیهیمی، عباس میلانی، بهمن شعله‌ور، مراد فرهادپور، پیروز سیار، ع. پاشایی، علی‌اصغر حداد، فرزانه طاهری، عباس مخبر، مهدی غبرایی، محمدرضا پارسایار، محمود حدادی و احمد پوری، از مترجمانی هستند که بیانیه اخیر را امضا کرده‌اند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «هم‌صدا با میلیون‌ها شهروندِ ایران آزادی فوری و بی‌قیدوشرط همهٔ زندانیان سیاسی ـ جوانانِ جنبش، دانشجویان، نویسندگان، کارگران، کارگردانان، وکلا، ورزشکاران، پزشکان، معلمان، دانش‌آموزان و دیگر گروه‌های جامعه ـ را حقی می‌دانیم که اگر احقاق نشود، بی‌تردید به هر قیمتی ستانده خواهد شد؛ همچنان که حق آزادی اندیشه و بیان، حق آزادی تجمع، و حق آزادی انتخاب حکومت دموکراتیک برای ایران.»

دو روز پیش نیز گروهی از شاعران آمریکایی با انتشار نامه‌ای خواستار آزادی شاعران زندانی در ایران شدند.

این نامه که توسط چارلز برنستین، بنیانگذار جنبش شعر زبان در آمریکا و از مهم‌ترین چهره‌های شعر آوانگارد و برنده‌ جایزه معتبر «بولینجن» تهیه شده، می‌گوید: «ما به عنوان شاعران آمریکایی که زندگی خود را وقف آزادی بیان کرده‌ایم، از حملات به شاعران و نویسندگان همکارمان در ایران برآشفته‌ایم.»

بر اساس فهرستی که به دست رادیوفردا رسیده، در جریان اعتراضات اخیر ایران بیش از ۱۱۰ نویسنده و روزنامه‌نگار توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به دلایل سیاسی بازداشت یا تهدید شده‌اند یا مورد آسیب قرار گرفته‌اند.

در این فهرست اسامی نویسندگان و روزنامه‌نگارانی چون آتفه چهارمحالیان شاعر و دبیر پیشین کانون نویسندگان ایران، و محسن زهتابی نویسنده دیده می‌شود.

در مهرماه، بیش از ۵۰۰ نویسنده، هنرمند و کنشگر ایرانی با امضای بیانیه‌ای بازداشت خانم چهارمحالیان را محکوم کردند و خواستار آزادی او و دیگر زندانیان عقیدتی «در اسرع وقت و بدون هیچ قیدوشرطی» شدند.

همچنین اوایل آبان، بیش از ۶۰۰ نفر از هنرمندان، نویسندگان، استادان دانشگاه، منتقدان، و فعالان فرهنگی در داخل و خارج از ایران، با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی دانشجویان زندانی شدند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.