کره جنوبی می‌گوید کره شمالی یک موشک حامل «ماهواره جاسوسی» پرتاب کرده است

0 9ارتش کره جنوبی می‌گوید کره شمالی اواخر روز سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ یک فروند موشک به فضا پرتاب کرد که احتمال می‌رود سومین تلاش این کشور برای قرار دادن یک «ماهواره جاسوسی» در مدار زمین باشد.

ارتش کره جنوبی اعلام کرد که جزئیات بیشتری در مورد این پرتاب در دسترس نیست.

کره جنوبی روز دوشنبه به همسایه شمالی خود هشدار داده بود که پرتاب این موشک را لغو کند یا با عواقب آن مواجه شود.

بر همین اساس، ارتش کره جنوبی پیشنهاد کرده است سئول توافقنامه بین دو کره که پنج سال پیش برای «کاهش تنش‌ها» امضا شده بود را به حالت تعلیق در آورد، و رهگیری‌های هوایی در خط مقدم و رزمایش‌های نظامی در واکنش به پرتاب این ماهواره را از سر بگیرد.

دو تلاش قبلی کره شمالی برای پرتاب موشک‌های حامل ماهواره به دلایل فنی شکست خورده بودند.

کره جنوبی زباله‌های اولین پرتاب کشور همسایه را بازیابی کرد و اعلام کرد که ماهواره همراه این موشک برای انجام عملیات شناسایی نظامی «بسیار خام» است.

کره شمالی متعهد شده بود که پرتاب سوم در دی‌ماه انجام شود، اما بدون ارائه هیچ دلیلی این برنامه را اجرا نکرد.

دولت ژاپن پیش از این پرتاب هشداری اضطراری برای ساکنان جنوب صادر کرده بود تا از خود در برابر تهدید احتمالی موشک کره شمالی محافظت کنند.

ژاپن از طریق سیستم سامانه هشدار سریع این کشور، (J-Alert) هشداری را در این زمینه برای ساکنان استان جنوبی اوکیناوا ارسال کرده است.

آژانس دولتی ایمنی دریانوردی کره جنوبی نیز هشداری برای کشتی‌هایی که در مناطق پرتاب‌‌های قبلی کره شمالی حضور داشتند، صادر کرد.

کره شمالی از سال گذشته حدود ۱۰۰ آزمایش موشکی را به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای مدرن‌سازی زرادخانه سلاح‌های هسته‌ایش انجام داده است.

بسیاری از کارشناسان خارجی می‌گویند که این کشور هنوز با چند مانع باقی‌‌مانده برای در اختیار داشتن موشک‌های دارای کلاهک هسته‌ای کارآمد روبرو است.

کره شمالی می گوید برای مقابله با آنچه که تهدیدات نظامی فزاینده به رهبری ایالات متحده می‌خواند به یک ماهواره جاسوسی نیاز دارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هرگونه پرتاب ماهواره توسط کره شمالی را ممنوع می‌کند زیرا آن‌ها را پوششی برای آزمایش فناوری موشکی این کشور می‌داند.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، آسوشیتدپرس و رادیو فردا/پ.م/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.