کشته شدن «یک زندانی» در پی درگیری در زندان کرج

0 60


عکس ندامتگاه کرج

در پی انتشار گزارش‌هایی از وقوع «درگیری» میان زندانیان و زندان‌بان‌ها در «ندامتگاه مرکزی کرج» رئیس کل دادگستری استان البرز گفته است که یک زندانی کشته شده و شماری هم زخمی شده اند.

سازمان‌ها و خبرگزاری های حقوق بشری گزارش داده‌اند که اقدام ماموران برای انتقال چند زندانی برای اجرای حکم اعدام با شورش زندانیان مواجه شده است.

برخی از بازداشت شدگان اعتراضات ضدحکومتی سه ماه اخیر ایران در این زندان نگهداری می‌شوند.

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران حسین فاضلی هریکندی روز شنبه ۲۶ آذر ادعا کرد: «در زمان درگیری بین زندانیان بند مواد مخدر، نیروهای یگان حفاظت زندان برای پایان‌دادن به درگیری، زندانیان را به سمت هواخوری زندان هدایت کرده است. در این حین یکی از زندانیان به علت پرتاب سنگ از سوی زندانیان دیگر جان خود را از دست داده است و چند نفر از زندانیان نیز زخمی شده‌اند که به دلیل سطح پایین جراحت از سوی بهداری زندان اقدامات درمانی لازم برای آنها انجام شده است.»

او همچنین گفت: «دو نفر از زندانیان که وضعیت درمانی آنها احتیاج به شرایط بیمارستانی داشت برای درمان به بیمارستان اعزام شده‌اند. هیچ درگیری و تخریبی در داخل بندهای زندان رخ نداده و درگیری بین زندانیان محدود به هواخوری بوده است. این گزارش حاکی است هم‌اکنون اوضاع زندان آرام است و زندانیان بند مواد مخدر در حال تماس با خانواده‌هایشان هستند.»

اما سازمان حقوق بشر ایران در گزارشی در این باره نوشت: «زندانیان بند ۴ زندان مرکزی کرج (ندامتگاه)، درپی انتقال یک زندانی محکوم به اعدام به سلول انفرادی جهت اجرای حکم، دست به شورش زدند و شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر جمهوری اسلامی» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.»

این سازمان به نقل از منابع مطلع می نویسد که زندانیان ‌«بندهای دیگر مانند بند ۱ و ۲ و ۳ نیز شورش کرده‌اند.»

خبرگزاری حقوق بشری هرانا هم از «درگیری» مسئولان با زندانیان در این زندان «در پی اعتراض زندانیان به انتقال چند زندانی محکوم به اعدام برای اجرای حکم آنها» خبر داد.

هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت: “مسئولان زندان در حال انتقال ۴ تن از زندانیان محکوم به اعدام برای اجرای حکم آنها بودند که با اعتراض و سر دادن شعارهایی از جانب شماری از زندانیان مستقر در سالن های ۲، ۳ و ۵ مواجه شدند. اعتراض زندانیان با دخالت گارد به درگیری و خشونت کشیده شد و بیش از ۱۰۰ تن از زندانیان دچار جراحت شدند. زندانبانان برای سرکوب اعتراض صورت گرفته به تیراندازی متوسل شدند.”

زندان اوین در تهران و زندان لاکان رشت هم در ماه های اخیر همزمان با اعتراضات سراسری بعد از مرگ روز ۲۵ شهریور مهسا امینی در جریان بازداشت توسط گشت ارشاد صحنه حوادث خشونت باری بوده که شماری کشته و زخمی در میان زندانیان به جا گذاشته است.

روایت حکومت ایران از این حوادث با تردید گسترده روبرو شده است.

روز شنبه‌ ۲۳ مهر (۱۵ اکتبر) در زندان اوین آتش‌سوزی و تیراندازی مرگباری اتفاق افتاد که دلیل اصلی آن تاکنون روشن نشده است. قوه قضائیه ایران کشته‌شدن هشت نفر در این اتفاق را تایید کرده است.

پیش از آن در روز یکشنبه ۱۷ مهر درگیری گارد ضدشورش با زندانیان در زندان لاکان رشت به کشته و زخمی شدن شماری از زندانیان منجر شد که شرایط آن حادثه هم مبهم است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.