کشف اسناد محرمانه دولتی در دفتر کار قبلی جو بایدن

0 8یکی از مشاوران حقوقی کاخ سفید روز دوشنبه ۱۹ دی اعلام کرد که وکیل خصوصی جو بایدن در ماه نوامبر چندین سند محرمانه دولتی را در دفتر کار قبلی او در یک پژوهشکده در شهر واشینگتن پیدا کرده است.

شبکه خبری آمریکایی «سی‌بی‌اس» نیز گزارش داد که حدود ده سند محرمانه دولتی در دفتر کار سابق آقای بایدن در پژوهشکده «پن بایدن سنتر» پیدا شده و مریک گارلند، دادستان کل و وزیر دادگستری آمریکا، از مقامات ارشد این وزارتخانه خواسته است این اسناد را که اخیرا به آرشیو ملی آمریکا تحویل داده شده‌اند، بررسی کند.

ریچارد ساوبر، مشاور حقوقی ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید، روز دوشنبه خاطرنشان کرد که وکیل خصوصی آقای بایدن روز دوم نوامبر، چند روز قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، این اسناد را پیدا کرده است.

ریچارد ساوبر افزود که دفتر مشاوره حقوقی کاخ سفید در همان روز این موضوع را به آرشیو ملی آمریکا اطلاع داد و صبح روز بعد این اسناد در اختیار آرشیو ملی قرارگرفت.

او تاکید کرد که این اسناد موضوع تحقیق و یا مورد درخواست آرشیو ملی نبوده‌اند.

آقای بایدن در فاصله سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ و شروع کارزارش برای انتخابات ریاست‌جمهوری هر از چند گاهی از دفتر کارش در «پن بایدن سنتر» استفاده می‌کرد. دوران معاونت ریاست‌جمهوری او در سال ۲۰۱۷ پایان یافته بود.

مشاور حقوقی ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا افزود این اسناد زمانی پیدا شدند که وکیل خصوصی آقای بایدن دفتر کار قبلی او در «پن بایدن سنتر» را تخلیه و تمامی وسایل موجود در آن را جمع‌آوری می‌کرد. به گفته او، این اسناد در یک کمد قفل‌دار پیدا شده‌اند.

ریچارد ساوبر تاکید کرد که کاخ سفید با تحقیقات وزارت دادگستری و آرشیو ملی در این زمینه همکاری می‌کند. او در سخنانش به تعداد دقیق این اسناد محرمانه، محتوا و سطح طبقه‌بندی امنیتی آن‌ها اشاره ای نکرد.

شبکه خبری «سی‌بی‌اس» در گزارش خود گفت هیچ‌یک از این اسناد حاوی اطلاعات محرمانه هسته‌ای نبوده‌اند.

وزارت دادگستری، آرشیو ملی آمریکا و پژوهشکده «پن بایدن سنتر» تاکنون در مورد جزئیات این موضوع اظهار نظر نکرده‌اند.

جیمی راسکین، عضو دمکرات ارشد کمیته نظارت و حسابرسی مجلس نمایندگان آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «به نظر می‌رسد که وکیل خصوصی آقای بایدن پس از پیدا کردن این اسناد به سرعت اقدامات صحیح را انجام داده است. من کاملا اطمینان دارم که دادستان کل در مورد اقدامات بیشتری که ممکن است ضروری باشد تصمیم بی‌طرفانه‌ای اتخاذ خواهد کرد».

وزارت دادگستری آمریکا از چند ماه پیش تحقیقات جداگانه‌ای را در مورد اسناد محرمانه دولتی که ماه اوت پارسال توسط ماموران اف‌بی‌آی در اقامتگاه شخصی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا کشف شد آغاز کرده است.

موضوع اصلی تحقیقات این است که چرا آقای ترامپ پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری خود در اوایل ژانویه ۲۰۲۱ این اسناد را نگه داشته و به آرشیو ملی تحویل نداده است.

از مجموع هزاران سندی که ماموران اف‌بی‌آی در اقامتگاه شخصی آقای ترامپ در فلوريدا پیدا کردند حدود صد مورد اسناد محرمانه دولتی هستند.

دونالد ترامپ غروب دوشنبه در پیامی در شبکه اجتماعی خود نوشت: «اف‌بی‌آی چه زمانی می‌خواهد به خانه‌های متعدد جو بایدن و احتمالا کاخ سفید یورش ببرد؟ حتما این اسناد محرمانه نبوده‌اند».

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.