کمیسیون مستقل بین‌المللی سازمان ملل می‌گوید در اوکراین جنایات جنگی روی داده است

0 117کمیسیون مستقل بین‌المللی سازمان ملل روز جمعه اول مهر اعلام کرد شواهدی به دست آورده که نشان می‌دهد در دوران تجاوز نظامی روسیه به اوکراین «جنایات جنگی» روی داده است.

این کمیسیون در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده که در جریان حمله نظامی روسیه سلاح‌های انفجاری غیرقانونی، حملات بدون ملاحظه به نقاط غیرنظامی، تیرباران، شکنجه و تجاوز و خشونت علیه زنان و کودکان به کار برده شده است.

اریک موس، رییس این کمیسیون در شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت این گزارش بر اساس تحقیقات در کی‌یف و نواحی خارکیف، چرنهیف و سومی تهیه شده است.

او افزود: «تعداد کثیر تیرباران‌ها در مناطقی که ما بازرسی کرده‌ایم تکان‌دهنده بود. ما در مورد مصائب جمعیت غیرنظامی اوکراین بر اثر این جنگ بسیار نگران هستیم.»

او خاطرنشان کرد که تحقیقات کمیسیون در مورد تیرباران‌ها در ۱۶ شهر و شهرک دیگر ادامه دارد و شواهد مستندی حاکی از وقوع حوادث مشابه در سایر نقاط اوکراین جمع‌آوری شده است.

کمیسیون مستقل بین‌المللی در بخشی از گزارش خود خاطرنشان می‌کند که در اکثر موارد مشخص شده که قربانیان تیرباران‌ها قبل از اعدام بازداشت شده و دست‌های آنها از پشت بسته شده بود. در اکثر موارد به سر قربانیان تیر خلاص شلیک شده و یا گلوی آن‌ها بریده شده است.

این گزارش می‌افزاید: «اسناد معتبری حاکی از اسارت غیرقانونی کودکان، شکنجه و تجاوز به آنها جمع‌آوری شده است. تعداد زیادی از کودکان نیز بر اثر کاربرد سلاح‌های انفجاری غیرقانونی و حمله به مناطق مسکونی جان باخته‌اند.»

اعضای این کمیسیون در مجموع از ۲۷ شهر و شهرک که مدتی در تصرف ارتش بوده‌اند بازدید کرده و با بیش از ۱۵۰ قربانی و شاهد عینی مصاحبه کرده‌اند. در این تحقیقات از ده‌ها محل بازداشت و شکنجه و ویرانه‌های حملات روسیه به اهداف غیرنظامی بازرسی شده و گزارش‌های متعددی مورد بررسی قرار گرفته است.

این کمیسیون افزود که در تحقیقات خود حداقل دو مورد از شکنجه و بدرفتاری با اسرای روس توسط ارتش اوکراین پیدا کرده است. این گزارش می‌افزاید: «هر چند این موارد اندک بوده ولی کمیسیون به تحقیقات خود در این زمینه ادامه خواهد داد.»

کمیسیون مستقل بین‌المللی ضمن قدردانی از همکاری دولت اوکراین گفت: «متاسفانه تماس‌های مکرر ما با دولت روسیه تاکنون به نتیجه نرسیده است ولی ما به تلاش در این زمینه ادامه خواهیم داد.»

بر اساس جدیدترین آمارهای کمیسیاریای حقوق بشر سازمان ملل، از شروع تهاجم نظامی روسیه در پنجم اسفند حدود ۶ هزار غیرنظامی اوکراینی کشته و حدود هشت هزار و ۸۰۰ نفر دیگر مجروح شده‌اند. ولی با توجه به دشواری آمارگیری در شرایط جنگی اوکراین حدس زده می‌شود آمار واقعی تلفات بیشتر از این است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.