کیم جونگ اون پس از توقف آخر در ولادی‌ووستوک به کشور خود بازگشت

0 9رسانه‌های رسمی کره شمالی اعلام کردند که کیم جونگ اون، رهبر این کشور، پس از توقفی دو روزه در شهر ولادی‌وستووک که در خاور دور روسیه واقع است، به کشور خود بازگشت.

بر اساس گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی، کیم جونگ اون طی این دو روز در ولادی‌ووستوک از چندین مرکز نظامی، اقتصادی، علمی، آموزشی و فرهنگی بازدید کرد و به این شکل به سفر یک هفته‌ای و غیرمعمول خود به روسیه پایان داد، سفری که در آن به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، نسبت به تعهد خود برای افزایش همکاری‌های نظامی و اقتصادی اطمینان داده بود.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی نوشت که این سفر «به منزله فرصتی برای تحکیم روابط سنتی مبتنی بر حسن همجواری و همکاری میان دو کشور است که ریشه در دوستی برادرانه و اتحاد نظامی دارد».

کیم روز چهارشنبه با ولادیمیر پوتین دیدار داشت و با یکدیگر از پایگاه فضایی وستوچنی در خاور دور روسیه بازدید کردند.

سفر رهبر کره شمالی به روسیه را ایالات متحده پیش‌بینی کرده و به کیم جونگ اون در رابطه با کمک نظامی به روسیه در جنگ اوکراین هشدار داده بود.

با این حال کیم جونگ اون در دیدار با پوتین، تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین را «نبردی مقدس» خواند و تاکید کرد که کره شمالی در این جنگ از مسکو «بی‌قید و شرط حمایت می‌کند».

از سویی گزارش‌ها حاکی از آن بود که رهبر کره شمالی در این سفر به دنبال کمک‌های روسیه برای برنامه‌های موشکی و ماهواره‌های جاسوسی خود خواهد بود.

کره شمالی در ماه‌های اخیر، بارها در قرار دادن اولین ماهواره جاسوسی نظامی خود در مدار ناموفق بوده و روز چهارشنبه، وقتی خبرنگاران از ولادیمیر پوتین پرسیدند که آیا روسیه به کره شمالی در ساخت ماهواره کمک خواهد کرد، او در پاسخ گفت که «ما به همین دلیل به اینجا [پایگاه فضایی وستوچنی] آمده‌ایم.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.