«گاندی ترکیه» نامزد احزاب مخالف برای مبارزه با اردوغان شد

0 5


Kemal Kilicdaroglu

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

کمال قلیچ‌دار‌اوغلو که به علت شباهتش به مهاتما گاندی به «کمال گاندی» یا «گاندی ترکیه» شهرت یافته ۷۴ سال دارد با منش و لحن آرام در گفتارش، به نوعی نقطه مقابل رجب طیب اردوغان است که سیاست‌مداری با لحن آتشین و کاریزماتیک شناخته می‌شود

ائتلاف شش حزب مخالف دولت ترکیه، کمال قلیچ‌داراوغلو رهبر حزب جمهوری خلق را به عنوان نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه معرفی کرد.

انتخابات قرار است چهاردهم مه (۲۴ اردیبهشت) برگزار شود و حتی پیش از اعلام این نامزدی هم با توجه به تاثیرات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زلزله ویرانگر اخیر در ترکیه، انتظار می‌رود رجب طیب اردوغان برای پیروزی مجدد در انتخابات با مشکلات جدی روبرو شود.

کمال قلیچداراوغلو، اقتصاددان و سیاستمدار کهنه کار ترکیه، رهبر حزب جمهوری خواه خلق، اصلی‌ترین حزب مخالف دولت و بزرگترین حزب لائیک ترکیه است.

از وی به عنوان «گاندی ترکیه» یاد می‌شود و اکنون اعلام نام او به عنوان نامزد احزاب مخالف دولت – که اثتلاف میان آنها به ندرت اتفاق می‌افتد- می‌تواند رای‌دهندگان مخالف رجب طیب اردوغان را امیدوار کند که در دو ماه آینده با متحد شدن شانس بالایی برای شکست آقای اردوغان خواهند داشت.

همزمان نظرسنجی‌ها یک رقابت نزدیک میان آقای اردوغان و مخالفانش را پیش‌بینی می‌کنند و بسیاری معتقدند پس از حدود ۲۰ سال بر مسند قدرت بودن، آقای اردوغان در انتخابات اواخر اردیبهشت برای ماندن در قدرت با چالش جدی مشروعیت و جامعه به شدت دو قطبی شده روبرو خواهد بود.

بحران اقتصادی و تورم بی‌سابقه در ترکیه در کنار اهمال و نقصان در جریان زلزله ویرانگر ماه گذشته در ترکیه، موقعیت آقای اردوغان را بیش از هر زمانی متزلزل کرده است.

روز دوشنبه – ششم مارس – همزمان با اعلام نامزدی کمال قلیچ‌داراوغلو، جمعیت بزرگی از هواداران او فریاد کشیدند و شادی کردند تا انتشار تصاویر آنها در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر، از آغاز «داغ شدن تنور انتخابات» آن هم حدود ۲ ماه مانده به روز رای‌گیری خبر دهد.

کمال قلیچ‌دار‌اوغلو که به علت شباهتش به مهاتما گاندی به «کمال گاندی» یا «گاندی ترکیه» شهرت یافته ۷۴ سال دارد با منش و لحن آرام در گفتارش، به نوعی نقطه مقابل رجب طیب اردوغان است که سیاست‌مداری با لحن آتشین و کاریزماتیک شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید

او به هواداران خود وعده داده که در صورت به قدرت رسیدن، ترکیه را از طریق اجماع سیاسی و مشورت اداره کند.

آقای قلیچ‌دار اوغلو که بخشی از سخنان آن را خبرگزاری رویترز منتشر کرده درباره نحوه حکومت‌داری خود گفته: «هدف ما بازگرداندن کشور به روزگار خوش و خرسند و مملو از صلح است. میز کار ما، میز صلح خواهد بود».

او همچنین وعده داده که در صورت به قدرت رسیدن ساختار حکومت در ترکیه را به نظام پارلمانی بازگرداند. رجب طیب اردوغان پس از پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۸ و اصلاحات سیاسی، ساختار حکومت در ترکیه را به سوی تمرکز قدرت در قوه مجریه و ریاست جمهوری سوق داد.

حزب جمهوری خواه خلق که کمال قلیچ‌داراوغلو رهبر فعلی آن است توسط کمال آتاتورک بنیان‌گذاری شده و قدیمی‌ترین حزب سیاسی در ترکیه است هر چند در دهه ۹۰ میلادی عملا از دایره مرکزی قدرت در این کشور بیرون بوده است.

اگرچه در چند سال اخیر آقای قلیچ‌داراوغلو تلاش کرده با دعوت از اقلیت‌ها و جذب احزاب راست‌گرا، دامنه مقبولیت حزب خود را گسترش دهد.

او همچنین سعی کرده خود را چهره‌ای که قادر به رویارویی و به چالش کشیدن رجب طیب اردوغان است، مطرح کند و در این راه «انتقادناپذیرتر شدن» آقای اردوغان در سال‌های اخبر هم به او کمک کرده است.

پس از دو زلزله ویرانگر ماه فوریه که به جان باختن ۴۵ هزار نفر و بی خانمان شدن حدود یک و نیم میلیون نفر در ترکیه انجامید، آقای قلیچ‌داراوغلو با اشاره به فساد دولتی منجر به رعایت نشدن کدهای ساختمان‌سازی، انتقادهای تندی از دولت آقای اردوغان طرح کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.