گروه شبه‌نظامی واگنر تهدید کرد اگر مسکو مهمات نرساند، از باخموت عقب‌نشینی می‌کند

0 10یوگنی پریگوژین، رئیس گروه شبه‌نظامی روسی واگنر، با اشاره به شمار بالای کشته‌های این گروه در جبهه مهم باخموت، تهدید کرده است که اگر مشکلات تأمین مهمات حل نشود، نیروهای خود را از شهر باخموت اوکراین بیرون خواهد برد.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، رئیس واگنر هفته‌هاست که این انتقاد را از ارتش روسیه داشته و اکنون در نامه‌ای که به سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، فرستاده، مقامات ارشد روسیه را به خیانت متهم کرده‌ و گفته است که «اگر کمبود مهمات جبران نشود، یا باید عقب‌نشینی کنیم یا بمیریم».

رئیس گروه واگنر با ذکر این‌که به‌تازگی ۹۴ نفر از افراد خود را به‌دلیل کمبود مهمات از دست داده، افزوده است که «هر روز ما انبوهی از هزاران جسد داریم که در تابوت‌ها می‌گذاریم و به خانه می‌فرستیم».

باخموت که یک مرکز کلیدی حمل‌ونقل در منطقهٔ دونتسک است، محل شدیدترین نبردها در چند ماه گذشته بوده و هر دو طرف در باخموت متحمل تلفات زیادی شده‌اند.

باخموت در ارتفاع واقع شده و این وضعیت برای آن یک دفاع طبیعی ایجاد می‌کند. مقامات نظامی اوکراین گفته‌اند که ازدست‌دادن باخموت باعث خواهد شد دیگر نیروهای اوکراینی مستقر در شرق در معرض حملات بیشتر روسیه قرار بگیرند.

گروه واگنر از سال گذشته هدایت جبهه روسیه برای تصرف باخموت را بر عهده داشته اما نتوانسته است نیروهای اوکراینی را که هنوز گوشه‌های غربی شهر را در دست دارند، شکست بدهد.

رئیس گروه واگنر در سخنان تازهٔ خود در شامگاه شنبه هشدار داد که خروج واگنر از باخموت منجر به فروپاشی خط مقدم روسیه در امتداد سایر بخش‌های جبهه هزار کیلومتری جنگ خواهد شد.

در همین حال، در پی ادامه حملات مرگبار روسیه به اهداف غیرنظامی اوکراین در ماه‌های اخیر، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، بار دیگر خواهان دریافت سامانه‌های مدرن دفاع هوایی از غرب شده است.

«احتمال» انتقال فناوری نظامی غنیمت‌های جنگی به ایران

هم‌زمان با این رویدادها، یک کارشناس نظامی هم روز جمعه هشتم اردیبهشت به رسانه‌های آمریکایی گفت که روسیه ممکن است فناوری پیشرفته را که از طریق به غنیمت گرفتن تسلیحات غربی در میدان‌های نبرد اوکراین به دست آورده است، به ایران عرضه کند.

این کارشناس به سی‌ان‌ان گفت که روسیه ازجمله موشک‌های ضد تانک جاولین را به غنیمت برده که ارسال آن‌ها به ایران می‌تواند باعث روی‌آوردن ایرانی‌ها به مهندسی معکوس این جنگ‌افزار و ساخت کپی‌هایی از آن بشود.

ایران پیش از این در مورد برخی از پهپادهای نظامی غربی چنین کاری را انجام داده است.

روز یک‌شنبه خبر رسید که روسیه اکنون در جببه اوکراین به به‌کارگیری موشک ضدتانک «دهلاویه» ساخت ایران روی آورده که ظاهراً کپی غیرقانونی کورنت روسی است.

تهران و مسکو روابط خود را پس از تهاجم روسیه به اوکراین تقویت کرده‌اند و ایران پیش از این پهپادهای تهاجمی به روسیه تحویل داده که برای بمباران اهداف غیرنظامی در سرتاسر اوکراین مورد استفاده قرار گرفته است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.