گزارش گاردین از «تجاوز و تعرض جنسی» به چند معترض زن و مرد در ایران

0 11روزنامه گاردین گزارشی تازه دربارهٔ «تجاوز و تعرض جنسی» به شماری از معترضان زن و مرد در جریان سرکوب اعتراضات «زن زندگی آزادی» در چند ماه اخیر منتشر کرد.

این روزنامه بریتانیایی در گزارشی که دوشنبه ۱۷ بهمن منتشر شد، از گفت‌وگو با ۱۱ معترض زن و مرد ایرانی خبر داد که گفته‌اند در زمان بازداشت توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مورد تجاوز جنسی، خشونت جنسی، ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، برخی از این معترضان در خودرو ون نیروی انتظامی یا در خیابان مورد حمله قرار گرفته‌اند و برخی دیگر حین بازداشت در پاسگاه پلیس یا زندان‌ها.

گاردین با تغییر نام این معترضان، برای نمونه به مورد «درسا»، یک معترض زن ۲۵ساله، اشاره کرده که حین رانندگی در یکی از شهرهای استان گیلان در عصر روز ۲۳ مهر بازداشت شد.

بر اساس گزارش گاردین، درسا با خواهرش و دو دوست مردشان بود و بازداشت آنان پس از پیداشدن دو قوطی اسپری رنگ در کیف خواهرشان صورت گرفت.

درسا با شرح ماجرای بازداشت و بازجویی خود و همراهانش توضیح داده که چگونه مورد ضرب و شتم و تجاوز جنسی هنگام بازجویی قرار گرفت.

این معترض گفته که در روزهای بعد یک پزشک تأیید کرد او با یک شیء مورد تجاوز قرار گرفته که باعث عفونت شد. او همچنین اضافه کرده که درمانش ماه‌ها طول کشید و همچنین دچار اختلال روانی شده است.

یکی از پرستارهای بیمارستان‌های گیلان به گاردین گفته که طی چند ماه گذشته با زنان متعددی مواجه شده که نشانه‌هایی از تجاوز جنسی در آن‌ها دیده شده است.

این اولین بار نیست که رسانه‌های بین‌المللی گزارش‌هایی را از تجاوز یا تعرض جنسی به معترضان ایرانی در ماه‌های اخیر منتشر می‌کنند.

پیشتر روزنامه نیویورک‌تایمز در شماره ۲۶ آذر خود با انتشار گزارشی از استفادهٔ سازماندهی‌شدهٔ مأموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران از حربه «تجاوز» برای تحمیل عفاف و ساکت کردن معترضان زن خبر داده بود.

قبل از آن نیز شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در گزارشی تحقیقی نیروهای جمهوری اسلامی را به خشونت و آزار جنسی معترضان ایرانی در بازداشتگاه‌ها متهم کرد.

در ایران نیز برخی فعالان مدنی گزارش‌ها از اِعمال خشونت جنسی علیه معترضان را تأیید کرده‌اند.

برای نمونه، نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، «تعرض به زنان حین بازداشت و در بازداشتگاه‌ها» را «بخشی از برنامهٔ سرکوب» جمهوری اسلامی علیه زنان معترض و مبارز خواند و خواهان تحقیق درباره «تعرض جنسی به زنان بازداشتی» شد.

همچنین مولوی عبدالحمید، پرنفوذترین روحانی سنی‌مذهب ایران، بارها از «تجاوز جنسی» و «شکنجه‌های سنگین» در زندان‌های جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.

او روز سه‌شنبه ششم دی در توئیتی نوشت: «چه کسی فکر می‌کرد در نظامی که علما در رأس آن هستند و عنوان جمهوری اسلامی دارد، به‌جای شنیدن صدای معترضان، با آنان رفتارهایی مثل قتل، اعدام، تجاوز جنسی و شکنجه‌های سنگین صورت خواهد گرفت؟!»

این در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی این اتهام‌ها را به‌تمامی منکر شده‌اند و هنوز اجازه نداده‌اند تحقیقات مستقلی در این زمینه صورت بگیرد.

این در حالی است که در بحبوبهٔ اعتراضات خیابانی نیز ویدئوهایی منتشر می‌شد که نشان می‌داد نیروهای حکومتی هنگام بازداشت برخی زنان به آنان تعرض جنسی می‌کنند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.