گفت‌وگوی وزرای دفاع روسیه و آمریکا درباره سقوط پهپاد آمریکایی

0 7یک روز پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی در اثر برخورد با جنگنده روسی سوخوی-۲۷ بر فراز دریای سیاه٬ وزرای دفاع ایالات متحده و روسیه در تماسی تلفنی دراین‌باره گفت‌وگو کردند.

رویترز می‌گوید٬ تماس لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا با سرگئی شویگو، همتای روس خود در زمانی صورت گرفته است که روابط بین دوکشور به دلیل حمله نظامی روسیه به اوکراین در پایین‌ترین سطح خود در طول دهه‌های اخیر قرار دارد.

ارتش آمریکا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو جنگنده روسی سوخو – ۲۷ در عملیات رهگیری پهپاد آمریکایی شرکت داشتند و یکی از آن‌ها در ساعت هفت بامداد به وقت اروپا با این پهپاد برخورد کرد و باعث سرنگونی آن شد.

اما روسیه هر گونه برخورد جنگنده‌های روس با این پهپاد را رد کرد و می‌گوید، این پهپاد پس از «چرخش ناگهانی» سقوط کرده است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، سرگئی شویگو به لوید آستین گفت که پروازهای پهپادهای آمریکایی در سواحل کریمه اقدامی «تحریک‌آمیز» است و می‌تواند به «تشدید» تنش در منطقه دریای سیاه منجر شود.

وزارت دفاع روسیه تصریح کرد، مسکو «هیچ» نفع و علاقه‌ای به چنین تحول و رویدادی ندارد، اما در آینده به نسبت هر اقدامی «واکنش مناسب نشان خواهد داد.»

روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه‌جزیره کریمه اوکراین را با زور تصرف و به خاک خود الحاق کرد.

وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس خبری حاضر نشد جزئیاتی از گفت‌وگو با همتای روس خود ارائه کند و از جمله نگفت که آیا در این زمینه از روسیه انتقاد کرده است یا خیر.

با این حال، لوید آستین تاکید کرد که ایالات متحده به پروازها در حریم هوایی که قوانین بین‌المللی اجازه می‌دهد، ادامه خواهد داد و جنگنده‌های روسیه باید به شیوه‌ای ایمن و حرفه‌ای عمل کنند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود تصریح کرد که دو کشور باید «با حداکثر مسئولیت‌پذیری» عمل کنند و کانال‌های ارتباط نظامی را برای رایزنی درباره موقعیت‌های بحرانی باز نگه دارند.

مارک میلی، رئیس ستاد مشترک آمریکا، نیز پس از گفت وگو با والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه اظهار داشت، بر اساس الگوی رفتاری اخیر روسیه می‌توان گفت که روس‌ها رفتار تهاجمی‌تری در پیش گرفته‌اند.

ژنرال مارک میلی با این حال گفت مشخص نیست که آیا خلبانان روسی عمدا به پهپاد حمله کرده‌اند یا خیر.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.