گنجینه‌های کاخ نیاوران به نمایش عمومی در می‌آید

0 6


با هدف نمایش آثار فاخر گنجینه‌های نیاوران و همچنین آثار هنرمندان معاصر و جوان، به‌زودی «نگارکده نیاوران» راه‌اندازی می‌شود.

به‌زودی «نگارکده نیاوران» با هدف نمایش آثار فاخر گنجینه‌های نیاوران و همچنین آثار هنرمندان معاصر و جوان کشورمان، در مجموعه نیاوران راه‌اندازی می‌شود.

بیژن مقدم، مدیر مجموعه نیاوران، با اعلام این خبر گفت:

گنجینه موزه‌های نیاوران منبع غنی از آثار با ارزش بالای فرهنگی و تاریخی هستند که به‌دلیل کمبود فضا در موزه‌ها امکان نمایش منظم این آثار وجود ندارد.

او ادامه داد:

بر همین اساس طرح ایجاد و راه‌اندازی یک گالری که بتوان این آثار فاخر را در معرض دید قرار داد در کارگروه فرهنگی مجموعه نیاوران به تصویب رسیده است.

این مقام مسئول توضیح داد:

تهیه طرح محتوایی و عملیات اجرایی این گالری در دست انجام است و قرار است این نمایشگاه دائمی در یکی از ساختمان‌های اداری مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی سابق راه‌اندازی شود.

مقدم با بیان اینکه بناها و آثار مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران روایتگر دو دوره تاریخی قاجار و پهلوی هستند، اظهار داشت:

ساختمان‌های موجود در مجموعه در گذشته کاربری محل زندگی و کار داشته‌اند و در زمان حاضر با توجه به اینکه این فضاها تبدیل به موزه شده و بایداصالت چیدمان وسایل و دکوراسیون به همان صورت گذشته حفظ شود، از این‌رو امکان نمایش تمامی آثار موجود در مخازن به‌صورت منظم در سالن‌های موزه وجود ندارد و همین موضوع ما را بر آن داشت تا فضایی جهت نمایش آثار فاخر مخازن در نظر بگیریم.

او افزود:

انتخاب آثار مناسب جهت نمایش به‌صورت موضوعی، قدمت تاریخی، ارزش فرهنگی و غیره توسط کارگروهی متشکل از مسئولان مربوطه و موزه‌داران مجموعه نیاوران انجام و پس از آن نحوه نمایش این آثار مشخص می‌شوند.

مدیر مجموعه نیاوران خاطرنشان کرد:

پس از آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم، «نگارکده نیاوران» در آینده نزدیک جهت بهره‌مندی علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ کشورمان درخدمت عموم خواهد بود.

او با اشاره به رویکرد این مجموعه جهت حمایت از هنرمندان تصریح کرد:

همچنین با راه‌اندازی این «نگارکده» فرصتی فراهم خواهیم کرد تا هنرمندان، به‌ویژه هنرمندان جوان کشورمان بتوانند آثار خود را در قالب نمایشگاه در معرض دید عموم قرار دهند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.