یون فوسه نمایشنامه‌نویس نروژی ​​​​​​​برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۳ شد

0 5یون فوسه نمایشنامه‌نویس، رمان‌نویس و مقاله‌نویس نروژی برنده جایزه نوبل ادبیات ۲۰۲۳ شد.

آقای فوسه که در ۶۴ سالگی برنده این جایزه معتبر و گران‌بها شده، از مهم‌ترین نویسندگان کشورش و همچنین مطرح‌ترین نمایشنامه‌نویسان جهان به شمار می‌رود.

از او اشعار و کتاب‌هایی برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است، اما عمده شهرتش به واسطه نمایشنامه‌نویسی است و پیشتر جوایزی چون جایزه ایبسن را به دست آورده است.

آثار این نمایشنامه‌نویس نروژی در ایران نیز به زبان فارسی ترجمه و منتشر شده است.

سال گذشته، این جایزه به انی ارنو، نویسندهٔ فرانسوی، رسید و او در سخنرانی خود در آکادمی نوبل، ضمن حمایت از اعتراضات زنان در ایران، جمهوری اسلامی را «خشن‌ترین و قدیمی‌ترین شکل قدرت مردانه» خواند.

اهدای جوایز نوبل امسال از روز دوشنبه آغاز شده و در اولین مرحله، دو دانشمند مجاری و آمریکایی به‌خاطر کمک به کشف واکسن کووید-۱۹ برنده نوبل پزشکی شدند.

جایزه نوبل فیزیک نیز روز سه‌شنبه ۱۱ مهر برای خلق پرتو کوتاه نور که می‌تواند از تغییرات درونی اتم در یک لحظه بسیار کوتاه عکسبرداری کند به پیر آگوستینی، فرنس کراوس و آن لوئیلیه رسید.

روز چهارشنبه نیز، جایزه نوبل شیمی امسال به مونگی باوندی دانشمند تونسی-آمریکایی، لوئیس ای.بروس دانشمند آمریکایی و الکسی اکیموف دانشمند روسی، به‌دلیل تحقیقات درباره نقاط کوانتومی، نیمه‌هادی‌های کوچک با کاربردهای متعدد به ویژه در پزشکی و صنایع الکترونیکی اهدا شد.

قرار است برندگان جایزه نوبل صلح در روز جمعه ۱۴ مهر و جایزه نوبل اقتصاد نیز در روز دوشنبه هفته آینده اعلام شوند.

این خبر تکمیل می‌شود…Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.