یک مذهب نمی‌تواند کشور را اداره کند، شیعیان هم ناراضی‌اند

0 5مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران، از محدودیت‌های ناشی از آن چه «نگاه مذهبی» حاکم بر ایران خواند، انتقاد کرد و هشدار داد که بحران سیاسی موجود به این دلیل است که یک مذهب خاص یا یک قوم خاص نمی‌تواند کشور را اداره کند.

او گفت که «نگاه مذهبی» کشور را با شکست مواجه می‌کند.

آقای عبدالحمید اسماعیل‌زهی روز جمعه، ۲۶ اسفند، در سخنرانی هفتگی خود در نماز جمعه زاهدان، از شرایط امنیتی حاکم بر کشور به‌ویژه بر استان سیستان و بلوچستان انتقاد کرد.

او گفت که اهل سنت در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند، به شرط آن که این نگاه امنیتی از استان برداشته شود، اما اکنون در کل کشور نگاه امنیتی و نظامی حاکم است.

او افزود: «نگاه امنیتی و نظامی کشور را به زانو درمی‌آورد و اقتصاد را فلج می‌کند و با بن‌بست مواجه می‌شود. این نگاه باید تغییر کند.»

مولوی عبدالحمید تاکید کرد: «نگاه حکومت باید ملی و فراگیر باشد و نباید مذهبی باشد. نگاه مذهبی با شکست مواجه می‌شود. حالا این نگاه، نگاه هر مذهبی باشد.»

بیست و چهارمین تظاهرات هفتگی زاهدان نیز روز جمعه، ۲۶ اسفند، پس از نماز جمعه برگزار شد و معترضان در اعتراضات همچون هفته‌های گذشته شعارهایی علیه حکومت سردادند.

حتی شیعیان هم گرفتار تبعیض هستند

مولوی عبدالحمید همچنین در بخش دیگری از سخنرانی هفتگی خود گفت: «چیزی که در مملکت ما اتفاق افتاد این بود که نگاه‌ها مذهبی شدند.»

او در توضیح «نگاه مذهبی» افزود که این نگاه به معنی «یک برداشت از دین» است، در صورتی که «دین دایره‌اش وسیع است اما مذهب دایره‌اش محدود است.»

مولوی عبدالحمید گفت وقتی نگاه‌ها «مذهبی» شد، برنامه‌های دولت نیز محدود می‌شود.

این چهره منتقد جمهوری اسلامی با اشاره به وجود ادیان، مذاهب و قومیت‌های مختلف در ایران تاکید کرد که امروز همه ناراضی هستند.

رهبر سنی‌های ایران ادامه داد: «اهل سنت که جمعیت دوم کشور را تشکیل می‌دهند، شاکی‌اند که ۴۳ سال گرفتار تبعیض شدند. شایستگان اهل سنت در مدیریت‌های منطقه‌ای و کشوری جایگاهی ندارند.»

او با اشاره به گزینش‌های ایدئولوژیکی حکومت گفت: «حتی شیعیان در ایران از تبعیض شکایت دارند و شایستگان شیعه که چندان پایبند مسائل مذهبی نیستند و دانشگاهی و مغزهای متفکر هستند به دلیل همین نگاه جاری در کشور مورد تبعیض قرار دارند.»

مولوی عبدالحمید با تاکید دوباره بر تنوع‌های فرهنگی و زبانی و قومی در ایران گفت: «این که می‌گویند ملت ایران همچون رنگین‌کمان است، تعبیر درستی است، اما نگاه مذهبی نتوانست میان همه مساوات را اجرا کند.»

در ماه‌های اخیر که ایران صحنه اعتراضات گسترده ضدحکومتی است، مولوی عبدالحمید هر هفته در نمازجمعه زاهدان انتقادهایی را علیه جمهوری اسلامی و در حمایت از معترضان بیان کرده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.