یک مرد اسپانیایی در مسیر پیاده‌روی به سمت محل برگزاری جام جهانی فوتبال در ایران ناپدید شد

0 90خانواده یک مرد اسپانیایی که قصد داشت مسیر زادگاهش تا محل برگزاری جام جهانی در قطر را پیاده طی کند روز دوشنبه دوم آبان خبر دادند از حدود سه هفته پیش که وارد ایران شده است هیچ اطلاعی از او ندارند.

این مرد ۴۱ ساله به نام سانتیاگو سانچز چترباز سابق ارتش اسپانیا است و در راهپیمایی استقامت سابقه و مهارت فراوانی دارد. او پس از عبور از ۱۵ کشور با پای پیاده به مرز عراق و ایران رسید و طی ۹ ماه گذشته ماجراهای سفرش را در حساب اینستاگرامی که دنبال‌کننده‌های فراوانی دارد منتشر می‌کرد. ولی از روز هشتم مهر و در پی ورود به ایران از طریق مرزهای شمال غربی این کشور حساب اینستاگرام او غیرفعال شده است.

خانواده آقای سانچز می‌گویند ارسال پیام‌های او از طریق واتساپ نیز در همان روز متوقف شد. مادر او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «من و همسرم به شدت نگران او هستیم و در تمام این مدت گریه کرده‌ام». خانواده آقای سانچز مفقود شدن او را به پلیس و وزارت خارجه اسپانیا گزارش داده‌اند.

دولت اسپانیا نیز می‌گوید تاکنون نتوانسته است در مورد آقای سانچز و وضعیت او در ایران اطلاعاتی به‌دست بیاورد و سفیر این کشور در تهران مفقود شدن او را دنبال می‌کند.

طی کردن خاک ایران با پای پیاده تا ساحل خلیج فارس آخرین مرحله از سفر آقای سانچز قبل از رفتن به قطر بود. او در شرایطی مفقود شده که همزمان با سرکوب اعتراضات گسترده به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، شبکه اینترنت بسيار کند و شبکه‌های اجتماعی مسدود شده‌اند.

وزارت اطلاعات ایران چند هفته پیش اعلام کرد ۹ خارجی را که اکثر آن‌ها اتباع کشورهای اروپایی هستند به اتهام ارتباط با معترضان دستگیر کرده است.

به گفته کارشناسان، حکومت ایران از سال‌ها پیش از بازداشت شهروندان دوتابعیتی و اتباع کشورهای خارجی به عنوان ابزاری برای معامله با غرب استفاده می‌کند. طی سال‌های اخیر و قبل از شروع اعتراضات بیش از ده نفر از این افراد به اتهام «جاسوسی برای کشورهای خارجی و یا فعالیت علیه نظام» بازداشت شده‌اند.

سانتیاگو سانچز سفر خود را حدود ۱۱ ماه پیش شروع کرد و آخرین پیام‌هایی که ارسال کرده است مربوط به روزهای اقامت او در اقلیم کردستان عراق است. او در شهر سلیمانیه کردستان عراق در مصاحبه‌ با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «هدف من از این سفر الهام بخشیدن به دیگران است که می‌توانند با امکانات بسیار کم سفرهای طولانی انجام دهند».

او فقط با یک ساک بسیار کوچک، قرص‌های تصفیه آب و یک اجاق خوارک‌پزی کوچک که همه آن‌ها بوسیله یک گاری دستی حمل می‌شد، سفر می‌کرد.

او روز قبل از مفقود شدن، در شهر سلیمانیه با یک راهنمای محلی صبحانه خورد. این راهنمای محلی که به‌دلیل نگرانی از امنیت خود حاضر نشد نامش در گزارش قید شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت در مورد وضعیت سیاسی خطرناک ایران به آقای سانچز هشدار داد ولی او به این هشدارها توجه نکرد.

به گفته این راهنما، آقای سانچز قرار بود در شهر مریوان، واقع در کردستان ایران با یک خانواده محلی تماس بگیرد که از طریق اینستاگرام او را دعوت کرده بودند پیش آن‌ها بماند.

این راهنما افزود که پس از ورود به ایران پیام‌های اندکی از آقای سانچز دریافت کرده و او با زبان ایما و اشاره پیام‌های خود را می‌نوشت. در یکی از این پیام‌ها می‌گوید: «اوضاع در ایران با اقلیم کردستان خیلی متفاوت است. داستان طولانی است».

والدین آقای سانچز می‌گویند پسرشان هشدار داده بود که پس از ورود به ایران امکان تماس اینترنتی محدود خواهد شد.

او در آخرین پیام برای پدرش نوشت: «وضعیت کشور داغ است و امکان برقراری ارتباط وجود ندارد». عدم امکان برقراری تماس در روزهای اول والدین آقای سانچز را چندان نگران نکرد ولی پس از گذشته بیش از سه هفته بی‌خبری آن‌ها اکنون به شدت نگرانند.

وزارت خارجه اسپانیا گفت عبور سانتیاگو سانچز از مرز ایران را ثبت کرده و تمامی احتمالات را در نظر می‌گیرد.

او در آخرین پیامی که شب قبل از سفر به ایران در حساب اینستاگرام خود منتشر کرده است با زبانی پراحساس از عراق خداحافظی و از خانواده کردی که در سلیمانیه میزبان او بودند، قدردانی می‌کند. او در پایان این پیام نوشت: «نتیجه: خودت را گم کن تا خود را بیابی».

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.