«یک کشته و ۱۰ زخمی» در پی سرکوب اعتراضات مردمی در جوانرود

0 24منابع حقوق بشری که خبرهای مربوط به مناطق کردنشین ایران را پوشش می‌دهند روز شنبه ۱۰ دی‌ماه از کشته شدن یک شهروند اهل جوانرود و نیز زخمی شدن ۱۰ تن دیگر در این شهرستان در جریان حمله نیروهای سپاه پاسداران خبر دادند.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، هم‌زمان با برگزاری مراسم چهلم جان‌باختگان اعتراضات مردمی جوانرود، نیروهای سپاه پاسداران آرامستان حاجی ابراهیم این شهر استان کرمانشاه را محاصره کردند و مانع ورود خانواده جان‌باختگان و دیگر شهروندان به این آرامستان شدند.

این گزارش افزوده که نیروهای امنیتی، شهروندانی را که در اطراف آرامستان مستقر شده بودند با گاز اشک‌آور، گلوله ساچمه‌ای و جنگی هدف حمله قرار دادند.

در نتیجه این حملات، یک شهروند اهل جوانرود به نام «برهان الیاسی، ۲۲ ساله» با شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران کشته شد.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو می‌گوید که این جوان ۲۲ ساله از ناحیه شانه هدف اصابت گلوله قرار گرفت و جان باخت.

همچنین بر اساس گزارش‌ها، در جریان اعتراضات امروز دست‌کم ۱۰ شهروند دیگر از جمله یک کودک زخمی شده‌اند که وضعیت برخی از آن‌ها «وخیم» اعلام شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان هویت یکی از مجروحان را «محمد شاه‌کرمی، ۲۴ ساله» اعلام کرده که در پی اصابت گاز اشک‌آور به سینه‌اش زخمی و از ناحیه ریه دچار خونریزی شده و هم‌اکنون به بیمارستان این شهر انتقال یافته است.

از سوی دیگر، تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بلافاصله پس از کشته شدن برهان الیاسی، مراسم خاکسپاری او در آرامستان حسن گایر جوانرود با حضور جمعیت پرشمار مردم در جریان است.

به گفته شاهدان عینی، نیروهای تیپ تکاور انصارالرسول سپاه پاسداران مستقر در جوانرود در سرکوب‌ اعتراضات امروز این شهر نقش فعالی داشته‌اند.

در جریان اعتراضات سراسری اخیر که از ۲۶ شهریور در واکنش به جان باختن مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله اهل سقز، آغاز شد تا کنون دست‌کم ۵۰۰ تن از جمله ده‌ها کودک در پی سرکوب خشونت‌بار از سوی نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش ۶ دی‌ماه سازمان حقوق بشر ایران، مستقر در اسلو، تا کنون هویت ۲۶ تن از کشته‌شدگان استان کرمانشاه در این اعتراضات احراز شده است که با در نظر گرفتن سرکوب روز شنبه، شمار کشته‌های این استان در حال افزایش است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.