یک کولبر جوان بعد از «زیرگرفتن توسط ماشین هنگ مرزی»، در بیمارستانی در سقز جان باخت

0 10منابع حقوق بشری در کردستان می‌گویند لطف احمد پور که پنجشنبه شب توسط یک ماشین هنگ مرزی زیر گرفته‌ شد، روز یکشنبه جان باخت.

هه‌نگاو یکشنبه نوشت او در بیمارستان شفا در شهر سقز جان باخت و که نهادهای امنیتی خانواده را تهدید کرده‌اند که باید شبانه مراسم خاکسپاری او برگزار شود.

پیشتر برخی سایت‌های خبری کردستان جزئیاتی از این رویداد گزارش دادند. آنها نوشته بودند که لطیف احمدپور ۳۶ ساله و اهل بانه است. او مدتی بود که به کولبری مشغول بود.

پنجشنبه ۳۱ فروردین در بازگشت از مرز، در منطقه «هنگه‌ژال» (نزدیکی بانه) با هنگ مرزی مواجه شد و به نوشته هه‌نگاو، ماشین نظامی هنگ مرزی از روی او رد شد.

به گفته منابع محلی، احمدپور ابتدا به بانه و سپس به بیمارستان شفای شهر سقز منتقل شد اما درمان موثر نیفتاد.

از شروع سال ۱۴۰۲ بیش از هفت کولبر جان خود را از دست دادند

منابع حقوق بشری می‌گویند تنها درسال١۴٠١، ٢٣۴ کولبر در نوارمرزی کردستان کشته و زخمی شده‌اند.

وضعیت کولبران در جمهوری اسلامی ایران در طول سال‌های گذشته به یک معضل حقوق‌ بشری تبدیل شده است. مقام‌های حکومت ایرا،ن کولبری را نوعی قاچاق کالا می‌دانند، اما بسیاری از منتقدان و کنشگران، با اشاره به فقر، بیکاری گسترده و نابرابری‌های موجود، کولبری را تنها راه «زنده‌ ماندن» گروهی از مردم ایران توصیف می‌کنند.

طرح ساماندهی کولبری اواخر فروردین سال گذشته در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد، اما تاکنون خبری از بررسی و تصویب آن منتشر نشده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.