۱۱۰ «خاطی» بازداشت و هزاران «بُمبَک بدبو» جمع شد

0 3پس از آن که سخنگوی قوه قضاییه کلیدواژه «بدحالی» را به جای مسمومیت دانش‌آموزان پیشنهاد داد، حال سخنگوی فرماندهی انتظامی حملات شیمیایی به مدرسه‌ها با گازهای ناشناخته را به «بُمبَکِ بدبو» نسبت داد.

به گزارش ایسنا در روز چهارشنبه ۲۴ اسفند، سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فراجا ادعا کرد که «بخش عمده» مسمومیت‌ها «متأثر از عوامل روان‌شناختی مبتنی بر ترس و سرایت روانی» است و «واقعی نیست.»

ادعای سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فرماندهی انتظامی، در حالی است که معاون وزارت بهداشت اعلام کرده است در جریان حمله‌های شیمیایی با گازهای ناشناخته به مدرسه‌ها در ایران ۱۳ هزار دانش‌آموز مسموم شده‌اند.

او با اشاره به «نگرانی‌های فراوان خانواده‌ها» گفت: «پلیس با ایجاد گشت‌های سواره و پیاده به‌صورت محسوس و نامحسوس، بالغ بر ۴ هزار گشت پلیس، روزانه مدارس کشور را در رصد اطلاعاتی و پایش عملیاتی قرار داد.»

منتظرالمهدی همچنین اضافه کرد، «۱۱۰ نفر از خاطیان» توسط سازمان اطلاعاتی فرماندهی انتظامی بازداشت شده‌اند و «حدود ۹ هزار بمبک بدبو جمع‌آوری شده و از فروش آن جلوگیری» شده است.

ادعای بازداشت ۱۱۰ نفر، در حالی است که محمدحسن آصفری، عضو کمیسیون حقیقت‌یاب بررسی علت مسمومیت دانش‌آموزان، روز گذشته گفت: «هنوز عوامل اصلی مسمومیت دانش‌آموزان بازداشت نشده‌اند.»

آصفری همچنین بخشی از مسمومیت‌ها را ناشی از «نفتالین» و «ماده‌ای به نام برنج» دانست و بخشی را نیز به «شیطنت دانش‌آموزان» نسبت داد، در حالی که پیش از آن اعلام کرده بود این مسمومیت‌ها «عمدی» است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکنون اطلاعات رسمی در مورد علت مسمومیت‌ها منتشر نکرده‌اند و حتی در ارائه تعداد مبتلایان نیز اطلاعات ضد و نقیضی منتشر شده است.

مجله علمی «نیچر» در مورد مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان در ایران با چند دانشمند گفت‌وگو کرده و نوشته است که این دانشمندان خواستار بررسی کامل و شفاف این بیماری «مرموز» شده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.