۱۱ هزار و ۷۰۰ کشته در زلزله ترکیه و سوریه؛ بورس استانبول تعطیل شد

0 14


در حالی که آمار کشته‌های زلزله ترکیه و سوریه به بیش از ۱۱ هزار و ۷۰۰ نفر افزایش یافته، بورس استانبول برای اولین بار از سال ۱۹۹۹ تعطیل شد.

دلیل تعطیلی بورس استانبول «افزایش نوسانات» پس از زلزله اخیر اعلام شده است. کمی پیش از اعلام تعطیلی بورس استانبول که تا هفته آینده به طول خواهد کشید، این بورس افت شدید شاخص‌ها را به ثبت رساند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور بیش از ۱۵۰ نیروی امداد در ترکیه مستقر کرده است.

آقای بلنیکن روز چهارشنبه آخرین آمار کشته‌شدگان زلزله در ترکیه و سوریه را «واقعا تکان‌دهنده» توصیف کرد و افزود که آمریکا در روزهای آینده درباره ادامه کمک‌ها به ترکیه و سوریه اطلاع‌رسانی بیشتری خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۱۹ بهمن، تازه‌ترین آمار کشته‌های زلزله در دو کشور سوریه و ترکیه را ۱۱ هزار ۷۱۹ نفر اعلام کرد و گزارش داد که نزدیک به ۵۵ هزار نفر نیز در دو کشور مجروح شده‌اند.

ترکیه رسما از کشته شدن ۹ هزار و ۵۷ نفر بر اثر زلزله در این کشور خبر داده است که بالاترین آمار تلفات زلزله در ترکیه از زمان زمین‌لرزه سال ۱۹۹۹ به شمار می‌رود.

در سوریه نیز مقام‌های دولتی و همچنین مقام‌های محلی در شمال کشور از کشف ۲۶۶۲ جسد از زیر آوار زلزله خبر داده‌اند.

اورزولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا نیز روز چهارشنبه اعلام کرد اتحادیه اروپا در اوایل ماه آینده میلادی کنفرانسی را برای جمع‌آوری کمک‌های بین‌المللی به ترکیه و سوریه برگزار خواهد کرد.

همچنین در حالی که سوریه تحت تحریم‌های بین‌المللی است، کمیسر مدیریت بحران اتحادیه اروپا اعلام کرد که دولت دمشق برای اولین بار از این اتحادیه درخواست کمک کرده است.

همزمان هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد در سوریه نیز خواستار تسهیل دسترسی به مناطق آسیب‌دیده در شمال شرقی سوریه شد که در کنترل مخالفان رژیم بشار اسد است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که تقریبا تمامی کمک‌های بشردوستانه برای مردم زلزله‌زده این منطقه از سوریه از طریق یک گذرگاه از ترکیه ارسال می‌شود.

کمک‌های بین‌المللی تاکنون از ده‌ها کشور به ترکیه ارسال شده، از جمله از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای حوزه خلیج فارس، آمریکا، چین و حتی اوکراین که با وجود تهاجم روسیه، ۸۷ امدادگر را به ترکیه اعزام کرده است.

سازمان بهداشت جهانی درباره پیامدهای زلزله اخیر در ترکیه و سوریه هشدار داده که ۲۳ میلیون نفر «از جمله حدود پنج میلیون نفر از افراد آسیب‌پذیر به طور بالقوه در معرض خطر قرار دارند.»

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه در کانون زلزله، شهر قهرمان‌مرعش در ترکیه هیچ کمکی نرسیده بود. همچنین در آدیامان، دیگر شهرهای جنوب ترکیه نیز هیچ امدادگر یا تجهیزاتی در برخی از مناطق زلزله‌زده دیده نمی‌شود.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه که روز چهارشنبه از استان هاتای، یکی از استان‌های زلزله‌زده ترکیه و در نزدیکی مرز سوریه بازدید می‌کرد، در پاسخ به انتقادها گفت: «البته کمبودهایی وجود دارد، غیرممکن است که برای چنین فاجعه‌ای آماده باشیم.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.