۵ دلیل کاهش اسپرم مردان در سراسر جهان

0 16


  • آندره بیرنات
  • بی‌بی‌سی

تصویری از اسپرم و تخمک

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

یک پژوهش نشان داده که تعداد اسپرم‌ها در پنج دهه 51 درصد کاهش یافته است

طی ۵۰ سال گذشته، غلظت اسپرم مردان هنگام انزال کاهش پیدا کرده است. این یکی از یافته‌های اصلی تحقیقات منتشر شده اخیر است که در دانشگاه عبری اورشلیم در اسرائیل و در دانشکده پزشکی مانت ساینای در آمریکا منتشر شده است. طبق محاسبات محققان، در دهه ۱۹۷۰ درهر میلی‌لیتر منی مردان به طور متوسط ۱۰۱ میلیون سلول تناسلی وجود دارد. از آن زمان این رقم به ۴۹ میلیون کاهش پیدا کرده است.

به علاوه کمیت، شواهد به کاهش کیفیت گامت‌های مردان هم اشاره می‌کند: در دهه‌های گذشته، درصد سلول‌هایی که می‌توانند وارد تخمک شوند هم کاهش قابل توجهی داشته است. مواسیر رافائل رادائلی، اورولوژیست و آندرولوژیست و نایب رییس انجمن کمک باروری برزیل می‌گوید: «بارزترین نکته مشاهده شده، از دست رفتن حرکت اسپرم است. بدون این ویژگی قابلیت باروری کاهش پیدا می‌کند».

این سناریوی کاهش مداوم متخصصان بهداشت را نگران کرده است. آقای ادواردو میراندا، هماهنگ‌کننده بخش آندرولوژی انجمن اورولوژی برزیل می‌گوید: «این نگران کننده است، زیرا ما شاهد افزایش سریع این وخامت هستیم و نمی‌دانیم به کجا ختم می‌شود».

به‌علاوه، سرعت از دست دادن اسپرم در مردان هم در سال‌های اخیر افزایش داشته است. طبق همین تحقیقات انجام شده در اسرائیل و آمریکا، بین دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۹۰، کاهش غلظت گامت‌ها ۱.۱۶ درصد در سال بوده است. ولی با شروع دهه ۲۰۰۰، این میزان به ۲.۶۴ افزایش پیدا کرد و به عبارت دیگر بیش از ۲ برابر شد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.