🔴 گزارش زنده | اوج گرفتن اعتراضات سراسری و قطعی گسترده اینترنت در ایران

0 47هم‌زمان با اوج گرفتن اعتراضات سراسری ایران در بیست و ششمین روز، قطعی و اختلال اینترنت همراه و خانگی در سراسر کشور شدت گرفته است.

با این حال، گزارش‌های شهروندی در روز چهارشنبه ۲۰ مهر، حاکی از این است که دست‌کم در مناطق مختلف شهرهای تهران، رشت، مشهد، کرمان، کرج، گرگان، گوهردشت، فردیس، شیراز، شاهین‌شهر، اصفهان، و آمل، برقرار است.

نت‌بلاکز، نهاد غیردولتی ناظر جهانی اینترنت، روز چهارشنبه ۲۰ مهر تأیید کرد که اختلال گسترده‌ای در اینترنت ایران وجود دارد و این اتفاق احتمالا جریان آزاد اطلاعات را در بحبوحه اعتراضات به کشته شدن مهسا امینی، محدودتر خواهد کرد.

در گوهردشت، استان البرز، معترضان شعار می‌دهند: «جمهوری اسلامی، نمی‌خوایم نمی‌خوایم»

در برخی شهرها از جمله سنندج، سقز، کرمانشاه، سرپل ذهاب، بوکان، و دهگلان، اعتصاب جریان دارد.

گزارش رسیده به بخش فارسی صدای آمریکا، از شدت اعتراضات مردمی در مناطق جنوبی تهران حکایت دارد. همچنین گزارش‌ها از تجریش، خیابان شریعتی، آریاشهر (صادقیه)، بلوار فردوس و ولیعصر حاکی از برقراری اعتراضات مردمی است که با بوق زدن ماشین‌ها همراهی می‌شود.

تجمعی نیز در مقابل کانون وکلا در تهران با شعار شعار «زن زندگی آزادی» برگزار شد.

اما نیروهای حکومتی به این تجمع مسالمت‌آمیز با شلیک گاز اشک‌آور حمله کردند.

در رشت نیز معترضان شعار می‌دهند: «از کردستان تا گیلان، جانم فدای ایران»

  • اعتراضات دانش‌آموزی

در تهران، روز چهارشنبه دختران و پسران دانش‌آموز در یک تظاهرات خیابانی مشترک شعار دادند: «مرگ بر دیکتاتور»

  • اعتراضات دانشجویی

بنا بر گزارش‌های شهروندی، هم‌زمان با برقراری تظاهرات خیابانی، اعتراضات دانشجویی نیز در چند شهر جریان دارد.

در رشت، مسئولان دانشگاه امروز به دانشجویان دختر و پسر اجازه ندادند در یک سلف کنار هم غذا بخورند، آنها نیز تصمیم گرفتند غذایشان را به محوطه باز ببرند تا کنار هم باشند، اما مقامات دانشگاه از دادن ناهار به دانشجویان خودداری کردند.

دانشجویان نیز با تجمع در حیاط دانشگاه با کنایه به جمله «به شما ناهار دادند؟» ابراهیم رئیسی که پیش از این سوژه طنز در شبکه‌های اجتماعی شده بود، شعار دادند: «رئیسی کجایی به ما ناهار ندادند.» پس از آن بود که مسئولان دانشگاه تصمیم‌شان را عوض کردند و به دانشجویان غذا دادند. دانشجویان نیز در حالی که ظرف‌های غذایشان را در دست داشتند، شعار دادند: «رئیسی کجایی، به زور ناهار گرفتیم.»

  • واکنش‌های جهانی

جولیا سالمی، مجری تلویزیون و اینفلوئنسر ایرانی ایتالیایی، با بیان این که عشق ایران را مادرش فریبا که پس از انقلاب ۵۷ مجبور شد ایران را ترک کند، به او آموخته، گفت که زنان ایتالیایی همه چیز را فهمیده‌اند و برخی با بریدن موهایشان و فرستادن آن به سفارت جمهوری اسلامی از زنان ایران حمایت کردند.

او در پیامی به زنان ایران با تکرار شعار «زن زندگی آزادی»، گفت من شما را در آغوش می‌گیرم و از شما خواهش می‌کنم متوقف نشوید و سکوت نکنید.

الناز نوروزی، بازیگر ایرانی‌الاصل فعال در نتفلیکس، نیز در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی و حمایت از زنان ایرانی با اجرای پرفورمنسی، ابتدا حجاب از سر برداشت و سپس لباس‌های خود به جز لباس زیر را درآورد و برهنه شد.

دور جدید اعتراضات سراسری ایران از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد»، «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، و «کردستان، زاهدان، خونین تمام ایران» سر داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.