🔴 گزارش زنده | خط و نشان خامنه‌ای برای معترضان؛ تداوم اعتراضات در چندین شهر ایران

0 56در حالی که برخی شهرهای ایران روز جمعه نیز صحنه اعتراضات مردمی بود، شمار گزارش‌ها و تصاویر ارسالی و منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، احتمالا به دلیل اختلال شدید و قطعی گسترده اینترنت در ایران، کاهش قابل توجهی داشته است.

روز جمعه ۲۲ مهر حسن رونقی، برادر حسین رونقی فعال حقوق بشر، با انتشار توییتی اعلام کرد که حال برادر زندانی‌اش وخیم و جانش در خطر است.

از سویی دیگر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با اعضای کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی و در تازه‌ترین موضع‌گیری نسبت به اعتراضات سراسری ایرانیان گفت: «غلط می‌کند کسی فکر کَندَن درخت تناور جمهوری اسلامی را بُکُنَد.»

همزمان با خط و نشان جدید رهبر ایران غلامرضا منتظری، نماینده مجلس ایران، از ایجاد یک «سازوکار» جدید برای شنیدن اعتراضات مردم، در جلسه سران نظام خبر داد. در روزهای اخیر، تصمیمات متناقضی از سوی مقامات جمهوری اسلامی مطرح شده است. برای مثال، محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، یک روز از گفت‌وگو با معترضان سخن گفت و روز بعد خواستار احکام شدید علیه آنها شد.

پس از حذف عارف غلامی از تیم استقلال به دلیل همراهی‌اش با اعتراضات سراسری، سیاوش یزدانی نیز از تمرین این تیم کنار گذاشته شد.

  • تداوم اعتراضات

بر اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، جمعی از مردم زاهدان روز جمعه شعارهای ضدحکومتی از جمله «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند.

جمعی از مردم اهواز نیز پنجشنبه‌ شب با شعارهایی همچون «مرگ بر دیکتاتور» و «چشم و چراغ ایران، سنندج زاهدان» به اعتراضات ضدحکومتی علیه جمهوری اسلامی ادامه دادند.

  • واکنش‌های جهانی

هشت نماینده زن مجلس نمایندگان استرالیا در نامه‌ای به وزیر خارجه این کشور، از او خواسته‌اند که نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی این کشور قرار دهد و زمینه مسدود کردن دارایی‌ها و ممنوعیت سفر اعضای این نهاد نظامی را فراهم کند.

  • مطبوعات بین‌المللی

برخی رسانه‌های آمریکایی نامه‌ای از مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال مدنی، را منتشر کرده‌اند که از جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا، خواسته با توانمندسازی معترضان ایرانی، به آنها برای تحقق خواسته‌های دموکراتیک‌شان کمک کند. وی در این نامه خواسته که جمهوری اسلامی منزوی‌تر شود.

هیات تحریریه روزنامه واشنگتن پست در سرمقاله‌ای با اشاره به برخورد شدید حکومت جمهوری اسلامی با معترضان و مرگ حدود دویست نفر توسط ماموران، نوشت اعتراضات نشان می‌دهد ایرانیان عمیقا و به‌طور گسترده‌ای خواستار رهایی از روحانیون دیکتاتور هستند و این روحیه آنها را نمی‌توان دستگیر کرد.

نشریه هفتگی گاردین هم این هفته طرحی از زنان معترض ایرانی را روی جلد خود منتشر کرده است. طراح آن روشنک روزبهانی هنرمند مقیم لندن است.

دور جدید اعتراضات سراسری ایران از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد»، «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، و «کردستان، زاهدان، خونین تمام ایران» سر داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.