🔴 گزارش زنده | شلیک به معترضان در سقز و سنندج؛ اعتراض‌ها با شعار «مرگ بر دیکتاتور» ازسرگرفته شد

0 51اعتراضات سراسری ایران در بیست و دومین روز متوالی شدت گرفته و بنا بر گزارش‌های ویدئویی، در شماری از شهرها و همچنین دانشگاه‌ها جریان دارد. مأموران در چند شهر کردنشین از جمله سقز و سنندج به معترضان حمله کردند و در مرکز استان کردستان به راننده معترضی که بوق می‌زد، به طور مستقیم شلیک کردند.

روز شنبه ۱۶ مهر، دست‌کم استان‌های تهران، کردستان، البرز، و اصفهان صحنه اعتراضات است. همچنین تظاهرات دانشجویی ادامه دارد و دختران دانشجو در پاسخ به حضور ابراهیم رئیسی در دانشگاه الزهرا شعار دادند: «آخوند باید گم بشه، رئیسی برو گم‌شو.»

همچنین شماری از شهروندان در سنندج، مرکز استان کردستان، در راهپیمایی اعتراضی شرکت کردند و رانندگان برخی خودروها نیز با بوق زدن از آنها حمایت کردند. گزارش‌های ویدئویی نشان می‌دهد یک مأمور حکومتی به طور مستقیم به یک راننده پراید گلوله شلیک کرده است.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی راننده را بی‌جان و خون‌آلود نشان می‌دهد.

اعتراضات در تهران در مناطق مختلف پایتخت در جریان است. در حوالی دانشگاه شریف، دود و ترافیک دیده می‌شود و به نظر می‌رسد معترضان در مقابل نیروهای حکومتی مقاومت می‌کنند.

اعتراضات دانشجویی دست‌کم در دانشگاه‌های تهران، علم و صنعت، شریف، الزهرا، و تربیت مدرس گزارش شده است.

در دانشگاه صنعتی شریف دانشجویان شعار می‌دهند: «نیکای ما رو بردند، جنازه‌ش رو آوردند.»

گزارشی ویدئویی از اعتراضات میدان امامت نارمک شماری از مردم را نشان می‌دهد که با مقاومت در مقابل نیروهای حکومتی شعار «مرگ بر دیکتاتور» می‌دهند.

بنا بر گزارش‌های تصویری، در حوالی بازار تهران، ده‌ها معترض در حال راهپیمایی هستند و شلیک مأموران موجب می‌شود معترضان نیز با شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» به سمت آنها سنگ پرتاب کنند. پس از آن در تصویر شماری از مأموران در حال فرار دیده می‌شوند.

در گوهردشت، استان البرز، شماری از شهروندان با شعار «ایرانی باغیرت، حمایت حمایت» از همشهری‌های خود می‌خواهند به تظاهرات بپیوندند. شماری از زنان حجاب بر سر ندارند و دست‌های هم را گرفته‌اند.

در میدان سعادت‌آباد نیز شماری از زنان در حالی که روسری‌های خود را از سر برداشته‌اند و در هوا می‌چرخانند، از سوی ماشین‌ها با بوق ممتد حمایت می‌شوند.

در اصفهان، نیروهای یگان ویژه که تعدادی از آنها سلاح در دست دارند، معترضان را با باتوم می‌زنند.

برخی گزارش‌ها حاکی از این است که در مناطقی اعتراضات با اعتصابات همراه شده است. یک گزارش ویدئویی از تجریش در شمال تهران، مغازه‌های بسته را نشان می‌دهد.

دور جدید اعتراضات سراسری ایران از بیست‌ودو روز پیش در ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.